Παπαμακάριος blog: Χρόνια πολλά… είπαμε!

Ο Πέτρος Παπαμακάριος γράφει στο "Τ" για τη βραδιά θριάμβου του Παναθηναϊκού στο Φάληρο.

Χρόνια πολλά… είπαμε. Δεν είπαμε… Ε ας πούμε στον “αιώνιο” αντίπαλο με δώρο μια τριάρα και μέσα στο σπίτι του Ολυμπιακού από τους παίκτες του Φατίχ Τερίμ που έκαναν σμπαράλια την άμυνα των “ερυθρόλευκων” και τους κέρασαν για τα γενέθλια τους. Αν θέλουν ας πάνε και στο CAS… μπορεί να τους δώσει πίσω το τρίποντο.

Μια νίκη που έκανε κρότο, ένα εκκωφαντικό διπλό από τον Παναθηναϊκό που έδειξε με τον καλύτερο τρόπο πως είναι εδώ στην μάχη του πρωταθλήματος αν και πολλοί τον είχαν ξεγράψει μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα και δη τις ισοπαλίες κόντρα σε Λαμία, Κηφισιά και ΟΦΗ.

Και όμως ο Παναθηναϊκός πήγε στο Φάληρο και με μπροστάρηδες τους Ιωαννίδη, Μπερνάρ, Μπακασέτα, Αράο, Πέρεθ, Παλάσιος, Λοντίγκιν πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο ανέβηκε στην τρίτη θέση ξανά, πλέον είναι στο -3 από την ΑΕΚ και θα έχει και την ευκαιρία με νίκη του στη δεύτερη αγωνιστική των playoffs να περάσει και τον ΠΑΟΚ και μετά να δώσει τη μάχη του με την ΑΕΚ.

Εξαιρετικό παιχνίδι, άψογο στήσιμο

Στο “Γ. Καραϊσκάκης” το τριφύλλι έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Είχε άψογο στήσιμο από τον Φατίχ Τερίμ και οι παίκτες του δίνοντας τον καλύτερο τους εαυτό μπόρεσαν και έφτασαν σε μια επιβλητική νίκη. Ακόμα και όταν ο Ποντένσε έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ όσοι έβλεπαν το ματς καταλάβαιναν πως ήταν μαγική εικόνα και πως ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο.

Μόνο που όπως φάνηκε στο Φάληρο το είχαν καταλάβει και οι ποδοσφαιριστές του Τούρκου τεχνικού που δεν πτοήθηκαν από το τέρμα που δέχτηκαν. Που πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα, πάτησαν στα πόδια τους και με ωραίο ποδόσφαιρο, συνδυαστικό βρήκαν δύο γκολ για την ανατροπή στο σκορ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο και το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου υπέρ του Παναθηναϊκού ήταν δίκαιο σκορ για τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος το τριφύλλι κράτησε με σχετική ευκολία μέχρι το 60 το υπέρ του σκορ ενώ από εκείνο λεπτό οι πράσινοι έπρεπε να παίζουν με παίκτη παραπάνω μετά το σκόπιμο χέρι του Ναβάρο στο χώρο του κέντρου που θα ήταν η δεύτερη κίτρινη για τον Ισπανό επιθετικό. Ο Σλάγκερ δεν έδωσε καν φάουλ και από αυτή τη φάση υπήρξε η πιο απειλητική στιγμή του Ολυμπιακού σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος με τον Ελ Κααμπί στη μοναδική τελική του να απειλεί τον Λοντίγκιν που είπε όχι.

Δέκα λεπτά αργότερα όμως ο Παναθηναϊκός σφράγισε το τεράστιο διπλό στο “Γ. Καραϊσκάκης” με ένα ακόμη όμορφο γκολ που ήρθε μετά από ωραία ανάπτυξη και με τον Μπερνάρ να μοιράζει την όγδοη φετινή του ασίστ προς τον Ιωαννίδη που σκόραρε για δεύτερη φορά στο Φάληρο, έκανε το 3-1 και κάπου εκεί… το πάρτι γενεθλίων σχόλασε. Παρά το γεγονός πως έμεναν 20+6’ λεπτά μέχρι το φινάλε ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε, ο Τερίμ απάντησε σε κάθε αλλαγή του Μεντιλίμπαρ, και το τελικό 3-1 βρήκε τους πράσινους για πέμπτη φορά αήττητους φέτος από τον Ολυμπιακό και με την ψυχολογία στα ύψη.

Δύο στα δύο και μόνος πρώτος

Φυσικά και η νίκη αυτή δεν σημαίνει τίποτα για τον Παναθηναϊκό. Η ήττα όμως θα ήταν καταδικαστική καθώς οι πράσινοι θα έμεναν στο -6 από την ΑΕΚ και τα πράγματα για τον τίτλο θα ήταν αρκετά δύσκολα. Πλέον όμως και με δύο ντέρμπι να ακολουθούν στη Λεωφόρο κόντρα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός μπορεί να βρεθεί και στην πρώτη θέση ανάλογα και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα στη δεύτερη και τρίτη αγωνιστική των playoffs. Και τότε το τριφύλλι θα έχει φέρει τα πάνω-κάτω στη μάχη για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος και θα είναι το πρώτο φαβορί.

Υ.Γ. Τι ωραίο να γίνονται παιχνίδια και δη ντέρμπι όπως το Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός σε γήπεδα που είναι Sold Out και να μην υπάρχουν διακοπές για επεισόδια, καπνογόνα, κροτίδες και όλα να κρίνονται από τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μακάρι από εδώ και πέρα να βλέπουμε παιχνίδια μόνο σε τέτοιες συνθήκες.