Παπαμακάριος Blog: Η νίκη ήταν αυτοσκοπός (vid)

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια δύσκολη νίκη την Κυριακή (10/1) το βράδυ επί της ΑΕΛ σε ένα ματς όπου για 40 λεπτά, στο δεύτερο ημίχρονο «φλέρταρε» με τη γκέλα. Το «τριφύλλι» ήταν καλύτερο στο πρώτο μέρος, βρήκε το γκολ που ήθελε και εκεί που περίμενες πως αυτό θα του δώσει «φτερά» συνέβη το ακριβές αντίθετο.

Όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια έτσι και κόντρα στην ΑΕΛ οι «πράσινοι» οπισθοχώρησαν, είδαν την ΑΕΛ να απειλεί, να φτάνει κοντά στην ισοφάριση και μόνο μετά τις αλλαγές των Μπουζούκη, Καμπετσή και Εμμανουηλίδη ο Παναθηναϊκός άλλαξε πρόσωπο, έγινε καλύτερος, απείλησε και βρήκε και το δεύτερο γκολ με το οποίο έφτασε στη νίκη.

Για την οπισθοχώρηση των «πράσινων» στο ματς με την ΑΕΛ σίγουρα υπάρχει λόγος και αιτία και αυτό έχει να κάνει με την απουσία αρκετών βασικών ποδοσφαιριστών λόγω τιμωριών, τραυματισμών και κορονοϊού. Και μάλιστα παικτών με ηγετικά προσόντα και χαρακτηριστικά και με αρκετή ποιότητα.

Οπότε από τη στιγμή που αυτοσκοπός ήταν το τρίποντο για τον Παναθηναϊκό ήταν λογικό οι «πράσινοι» να κλειστούν και να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0 με «νύχια και δόντια». Και εν τέλει τα κατάφεραν, πήραν το τρίποντο και συνέχισαν την ανοδική τους πορεία με στόχο την είσοδο τους στην πρώτη τετράδα και την έξοδο τους στην Ευρώπη.

Θα μπορούσαμε να πούμε πως τα «δύσκολα» πέρασαν και ήδη μετράμε αντίστροφα ώστε να επανέλθει ο Μαουρίσιο για το ματς με τον Άρη γα το οποίο υπολογίζονται οι Μακέντα και Ζαγαρίτης ενώ σιγά-σιγά θα επανέλθουν και οι παίκτες που είχαν βρεθεί θετικοί στον κορονοϊό.

Οπότε αυτό που μένει είναι να δούμε και καλύτερη εικόνα αγωνιστικά από τον Παναθηναϊκό στα ματς που έρχονται και να μπορέσει να φτάσει σε μεγάλες νίκες, αρχής γενομένης απ’ αυτή κόντρα στον Άρη την Κυριακή (17/1).

Στο ματς με την ΑΕΛ πέρα από την οπισθοχώρηση αυτό που διαπίστωσε κανείς ήταν πως ο Λάζλο Μπόλονι άργησε να κάνει τις αλλαγές του. Πλην της χρησιμοποίησης του Χατζηγιοβάνη στο 60’ εν συνεχεία άργησε πολύ να ρίξει στο ματς τους Μπουζούκη, Σερπέζη, Καμπετσή και Εμμανουηλίδη και ενώ έβλεπε αλλά και γνώριζε πως αρκετοί «πράσινοι» είναι κουρασμένοι. Εν τέλει δεν το πλήρωσε το «τριφύλλι» αλλά ήταν φανερό πως μετά τις αλλαγές ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του.

Βέβαια στα κέρδη των «πράσινων» ήταν η παρουσία των Μπουζούκη, Εμμανουηλίδη και Καμπετσή που μπήκαν στα τελευταία λεπτά και ήταν πρωταγωνιστές σε ότι καλό δημιούργησε ο Παναθηναϊκός μέχρι το τέλος.

Υ.Γ. 71 λεπτά ένα γκολ. Δεδομένα έχει την καλύτερη αναλογία σε χρόνο και γκολ από τους επιθετικούς του Παναθηναϊκού. Ίσως να άξιζε λίγο παραπάνω χρόνο συμμετοχής ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης τόσο επί Πογιάτος, που δεν έπαιξε λεπτό, όσο και επί Μπόλονι. Και προσωπική μου άποψη θεωρώ πως μπορεί να αποδώσει καλύτερα ως δεύτερος επιθετικός και κοντά στην περιοχή παρά στα πλάγια.

Υ.Γ.1 Χίλια μπράβο στον Αργύρη Καμπετσή για την ενέργεια του στο δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού. Λίγοι επιθετικοί θα το έκαναν και λιγότεροι όταν δεν βλέπουν το μέλλον στην ομάδα που αγωνίζονται αλλά ήδη έχουν στρέψει την προσοχή τους στην επόμενη ομάδα της καριέρας τους. Και πάλι μπράβο.