Παρτίζαν – Παναθηναϊκός 83-81: Έπαιξε σαν “Εξάστερος” για ένα ημίχρονο, έχασε σαν… φετινός Παναθηναϊκός!

kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Panatinaikosa u hali Stark Beogradska Arena, Beograd 14.04.2023. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, EVROLIGA, EUROLEAGUE, KK PARTIZAN MOZZARTBET, PANATHINAIKOS ATHENS, PANATINAIKOS

H oνειρεμένη εμφάνιση του πρώτου μέρους στο Βελιγράδι θύμισε κάτι από… Εξάστερο, όμως οι “παιδικές ασθένειες” επανεμφανίστηκαν στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού με αποτέλεσμα οι Πράσινοι να χάσουν από την Παρτίζαν με 83-81 και να κλείσουν αυτή την εφιαλτική σεζόν στη Euroleague με ήττα.

Οι Πράσινοι ήταν απίθανοι στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 18 πόντους διαφορά (38-20), ωστόσο η Παρτίζαν του Ομπράντοβιτς… ξύπνησε από το λήθαργο, “ροκάνισε” τη διαφορά και κατάφερε στο τελευταία λεπτά του αγώνα να πάρει τη νίκη.

Το Τριφύλλι ήταν μπροστά στο σκορ για μεγάλο διάστημα του αγώνα, ωστόσο στο κρίσιμο φινάλε οι Πράσινοι δεν πήραν καλές αποφάσεις στην επίθεση, ενώ χάθηκαν τα δύο τελευταία σουτ από Μπέικον και Πονίτκα και συνάμα η δυνατότητα να πάει το ματς στην παράταση.

Η Παρτίζαν επικράτησε 83-81 με ένα καλάθι του Νάναλι στα 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, χωρίς να είναι καλύτερη από τους Πράσινους. Μάλιστα στο τέλος του αγώνα, οι φίλαθλοι της Παρτίζαν χειροκρότησαν τους παίκτες του Παναθηναϊκού, αναγνωρίζοντας την προσπάθεια του στο παιχνίδι.