Πέρασαν με τεσσάρα από την Ξάνθη οι Νέοι του Παναθηναϊκού

Η ομάδα Κ19 του Παναθηναϊκού επικράτησε εκτός έδρας της Ξάνθης με 4-1 κι επέστρεψε στο μείον δύο από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Σκόρερ της νίκης του Τριφυλλιού ήταν οι Καλομοίρης, Ηλιάδης, Σούλτσε και Νιάρχος.

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με τον Αθανασακόπουλο να γυρίζει τη μπάλα παράλληλα από αριστερά και τον Καλομοίρη στο δεύτερο δοκάρι να την σπρώχνει στα δίχτυα. Είκοσι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε μία φάση διαρκείας στα “πράσινα” καρέ. Ο Χριστογεώργος έκανε μια άστοχη έξοδο μετά από κόρνερ, αρχικά έγινε ένα πλασέ στο δοκάρι και στο ριμπάουντ ο Κοτόπουλος έγραψε το 1-1.

Στα επόμενα πέντε λεπτά οι “ακρίτες” πίεσαν το Τριφύλλι, είχαν τέσσερα κόρνερ στο διάστημα αυτό, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω. Η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου πήρε στο 37ο λεπτό εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ. Ο Σούλτσε ανατράπηκε στην περιοχή των γηπεδούχων και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ηλιάδης ανέλαβε την ευθύνη και δεν λάθεψε κάνοντας το 2-1 για τους “πράσινους, σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν για ένα τρίτο γκολ που θα τους έδινε μεγαλύτερη ασφάλεια. Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο δεύτερο μέρος, χάθηκε μία τεράστια ευκαιρία για το Τριφύλλι. Μετά από λάθος γύρισμα των παικτών της Ξάνθης ο Σούλτσε έκλεψε, έδωσε στον Αθανασακόπουλο, εκείνος με τη σειρά του στον Καλομοίρη, αλλά το σουτ του τελευταίου αποκρούστηκε από αμυνόμενο πάνω στη γραμμή του τέρματος.

Το 1-3 τελικά ήρθε στο 69ο λεπτό με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να κάνει λάθος εκτίμηση σε εκτέλεση φάουλ του Αθανασακόπουλου από αριστερά και τον Σούλτσε να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ακόμη ένα γκολ έξι λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Μετά από ατομική ενέργεια του Καλομοίρη από δεξιά η μπάλα έφτασε στον Νιάρχο με τον επιθετικό του Τριφυλλιού να πλασάρει εύστοχα για το τελικό 4-1.

Μετά από το “διπλό” στην Ξάνθη ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 43 βαθμούς στο πρωτάθλημα Κ19 της Superleague και βρέθηκε ξανά στο -2 από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος χθες (18/1) επικράτησε με 5-0 του Αστέρα Τρίπολης.

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Σαμαράς, Σαντικάι, Σπίνος, Καραγιάννης, Ηλιάδης, Μαυρουδής (79′ Καρβούνης), Αθανασακόπουλος (86′ Τουρκοχωρίτης), Σερπέζης (86′ Λιούμης), Καλομοίρης (86′ Λιακόπουλος), Σούλτσε (70′ Νιάρχος)