Περιόρισε τον Πιάνιτς ο Κουρμπέλης

Από τους αφανείς πρωταγωνιστές στη νίκη της Ελλάδας με 2-1 επί της Βοσνίας ήταν ο Δημήτρης Κουρμπέλης. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε ολόκληρο το 90λεπτο και είχε το δύσκολο έργο της επιτήρησης του Μίραλεμ Πιάνιτς.

Με τη συνδρομή του Γαλανόπουλου, ο Κουρμπέλης περιόρισε σημαντικά τον Πιάνιτς, εκμεταλλευόμενος και την αδυναμία των φιλοξενούμενων να συνδυαστούν στις επιθέσεις τους.

Χάρη στην αποτελεσματικότητα των Κουρμπέλη και Γαλανόπουλου, η Ελλάδα είχε ασφάλεια στην ανασταλτική λειτουργία και μπορούσε να αφοσιωθεί στην επίθεση, ώστε να πετύχει το γκολ που χρειαζόταν για να νικήσει.

Είναι εμφανές ότι ο Κουρμπέλης έχει μονιμοποιηθεί στις βασικές επιλογές του Τζον Φαν’τ Σιπ και εξαρτάται από εκείνον για να διατηρήσει τη θέση του στην ενδεκάδα.

Από την άλλη, ο Σωκράτης Διούδης έμεινε στον πάγκο και δεν χρησιμοποιήθηκε, αφού ο ομοσπονδιακός προπονητής Τζον Φαν’τ Σιπ προτίμησε τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη.

Βέβαια, η ακατανόητη επιμονή του Ολλανδού σε έναν ντεφορμέ τερματοφύλακα παραλίγο να κοστίσει ξανά, αφού ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ είχε εσφαλμένη αντίδραση στα πρώτα λεπτά και γλύτωσε το γκολ με τη βοήθεια της τύχης.