Περίπατος στην επανεκκίνηση με Λεουτσάνκα και Ριντ για τις “πράσινες αμαζόνες”

Ο Παναθηναϊκός χάρη στο εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πρόβλημα κόντρα στις Εσπερίδες και επικράτησε με 64-46 στην 4η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Με το δεξί η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος, με την Γελένα Λεουτσάνκα να κάνει στο ντεμπούτο της με την πράσινη φανέλα.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Η Λευκορωσίδα στην πρώτη της εμφάνιση με το Τριφύλλι είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, στα 27:19 λεπτά συμμετοχής, ενώ κορυφαία ήταν η Τζάστιτι Ριντ, που σταμάτησε στους 16, έχοντας και 6 ριμπάουντ. Άλλους 14 πρόσθεσε η Κόλτμπι Μόργκαν, που άλλαξε τη εικόνα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, μαζί με τη Ρούλα Μούλη, που είχε 4 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Σαν να ήταν πρώτη αγωνιστική

Στην εκκίνηση του αγώνα οι δύο ομάδες όπως ήταν φυσιολογικό έψαχναν τα “πατήματά” τους, απόρροια της πολύμηνης αγωνιστικής απραξίας και της έλλειψης ρυθμού. Η συμβολή της Λεουτσάνκα στον τρόπο παιχνιδιού του Παναθηναϊκού ήταν εμφανής, με την Λευκορωσίδα σέντερ να είναι σημείο αναφοράς στην “πράσινη” ρακέτα.

Οι Εσπερίδες προηγήθηκαν γρήγορα στο ματς με 2-5 στο 2′ χάρη τα μακρινά σουτ, με το Τριφύλλι να μειώνει άμεσα και να προσπερνάει με 6-5 στο 3′. Οι Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 13-9 στο 6′, με πρωταγωνίστρια της Ρίντ, για περάσει και πάλι μπροστά η ομάδα της Καλλιθέας με 13-16, με ένα σερί 7-0 και τις Πράσινες να απαντούν με δικό τους 5-0 για το 18-16 της πρώτης περιόδου.

Ριντ και Λεουτσάνκα τον κράτησαν στο προβάδισμα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Τριφύλλι κατάφερε να πάρει μικρή διαφορά στο σκορ, όμως είδε τις Εσπερίδες όχι μόνο να πλησιάζουν, αλλά να προσπερνούν κιόλας. Ο Παναθηναϊκός όμως πήρε και πάλι κεφάλι με πρωταγωνίστριες τις Ριντ και Λεουτσάνκα, που ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Οι Πράσινες προηγήθηκαν με 23-18 στο 13′, είδαν όμως τις παίκτριες της ομάδα της Καλλιθέας να “ροκανίζουν” τη διαφορά και να ισοφαρίζουν σε 24-24 στο 17′, πριν πάρουν προβάδισμα με 26-30 στο 19′. Το Τριφύλλι ανέβασε ρυθμό και με σερί 6-0 και τις βολές τις Ριντ σε “νεκρό” χρόνο πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 32-30.

Ανέβηκε η Μόργκαν και πήρε διαφορά

Στην τρίτη περίοδο η Μόργκαν ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με 11 πόντους (τους 9 στο δεκάλεπτο) κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά για πρώτη φορά. Τρομερή άμυνα από τις Πράσινες, που δέχθηκαν μόλις 7 πόντους, την ίδια στιγμή που πέτυχαν 15, με τη Μούλη να ανεβάζει την πίεση στο αμυντικό κομμάτι.

Ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς στο δεκάλεπτο διαφορά και προηγήθηκε με 36-30 στο 22′, για να δει τις Εσπερίδες να μειώνουν σε “απόσταση βολής” σε 40-37 στο 25′. Το Τριφύλλι ωστόσο “έσφιξε” και πάλι την άμυνα του και βρήκε πόντους στο ανοικτό γήπεδο για να ολοκληρώσει την τρίτη περίοδο με +10 (47-37).

Τυπική διαδικασία και επιστροφή με το… δεξί

Η ομάδα της Καπογιάννη έβαλε το νερό στο “αυλάκι” στην τρίτη περίοδο και στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε πρόβλημα κόντρα στις Εσπερίδες, που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Παναθηναϊκού. Οι Πράσινες έφτασαν στη νίκη, μπαίνοντας με το δεξί στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος.

Το Τριφύλλι αύξανε σταδιακά τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας αρχικά το +16 (53-37) στο 32′ και στους 20 πόντους στο 37′ με βολή της Λεουτσάνκα. Η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος, με τις Πράσινες να επικρατούν με 64-46.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 32-30, 47-37, 64-46