Πήγασος Πολίχνης – Παναθηναϊκός 3-2: Ήττα-σοκ για τους πρωταθλητές (vid)

Η ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού ηττήθηκε 3-2 σετ στο ματς με τον Πήγασο Πολίχνης στη Θεσσαλονίκη, σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Volley League. Έτσι οι πρωταθλητές έχασαν δύο ακόμη βαθμούς στη μάχη που δίνουν για να καταλάβουν την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους αναδείχθηκε ο Φερνάντο Ερνάντεζ, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους.

Για την ακρίβεια οι “πράσινοι” πήραν 1 βαθμό  και έφτασαν τους 13 πόντους (Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε ξανά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όπου συγκατοικεί με τον Μίλωνα), με το  διαφορά του “τριφυλλιού” από τους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ να αυξάνεται στους 5 βαθμούς.

Οι “πράσινοι” κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο σετ, παρόλα αυτά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Και αυτό γιατί το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν σε 1-1 και να φτάσουν μία ανάσα από την κατάληψη του τρίτου σετ.

Παρόλα αυτά, το τρίτο σετ κατέληξε σε “πράσινα” χέρια (25-27), κάτι που ανέβασε φανερά την ψυχολογία του “τριφυλλιού”.  Kι όμως στο τέταρτο σετ, οι διαιτητές θέλησαν να βάλουν “φωτιά” στο παιχνίδι, καθώς με δύο κόκκινες κάρτες προς τους Γιάκομπσεν και Ερνάντεζ, μετέτρεψαν το 9-8 υπέρ του “τριφυλλιού” σε 10-9 υπέρ του Πήγασου.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τον εκνευρισμό που επικράτησε στο “πράσινο” στρατόπεδο και κατάφεραν να προηγηθούν με 19-15 και 22-18. Στη συνέχεια κατόρθωσαν να βρουν απάντηση στην αντεπίθεση των “πράσινων” ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχοι επικράτησαν στις λεπτομέρειες, με το τελικό 17-15 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων. Στο τέλος του αγώνα οι διαιτητές απέβαλαν τον άμεσο συνεργάτη του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, Παύλο Καραμαρούδη.

Πλέον ο Παναθηναϊκός τρέφει την προσοχή του στο ματς της Τέτάρτης (14/12), εκεί όπου οι πρωταθλητές θα υποδεχθούν την Μπέργκεν στο κλειστό του Αγίου Θωμά, για το Challenge Cup

Θυμίζουμε πως στο πρώτο ματς των δύο ομάδων στη Νορβηγία, οι “πράσινοι” πήραν τη νίκη με 3-1 σετ. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως χρειάζονται μόλις δύο σετ για να σφραγίσουν και τυπικά την πρόκρισή τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Δεληκωτίδης, Επόπτες: Καπλάνης, Λούμσι, Γραμματεία: Εμμανουηλίδου.