Πήραν το μάθημα και γυάλιζε το μάτι τους

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Ξάνθη. Οι “πράσινοι” επιβλήθηκαν με 6-0 των Ακριτών, στο πρωτάθλημα της Κ19 της Superleague. Οι παίκτες του Τριφυλλιού έκαναν εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, καθώς σκόραραν 5 τέρματα. Ο Σούλτσε σημείωσε χατ τρικ και από ένα οι Βαγιανίδης, Σερπέζης και Σπίνος.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά και πίεσε από τα πρώτα κιόλας λεπτά για το γκολ. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτης τους ευκαιρία. Στο 6ο λεπτό ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Σπίνος νίκησε τους πάντες στον αέρα, γράφοντας το 1-0. Με το πάθημα του Πανιωνίου να γίνεται μάθημα, οι “πράσινοι” δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και έψαξαν άμεσα για ένα ακόμη γκολ. Το 2-0 ήρθε δύο λεπτά αργότερα με τον Βαγιαννίδη να τελειώνει υποδειγματικά με δεξί διαγώνιο σουτ, μια εξαιρετική ομαδική ενέργεια.

Οι φιλοξενούμενοι δυσκολευόντουσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Τριφυλλιού, με τον Σερπέζη να αστοχεί σε τρεις προσπάθειες για γκολ από το 10′ μέχρι το 15′. Ο Παναθηναϊκός απειλήθηκε για πρώτη φορά από σουτ του Τσιλιγγίρη στο 17′, αλλά ο Χριστογεώργος μπλόκαρε σταθερά. Η ομάδα της Θράκης ισορρόπησε για λίγα λεπτά το παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε… πράσινη καταιγίδα. Στο 35′ ο Βαγιαννίδης βρήκε τον Σούλτσε στην περιοχή και ο υψηλόσωμος επιθετικός δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει από κοντά με κεφαλιά. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Βαγιαννίδης σέρβιρε, αυτή τη φορά για τον Σερπέζη ο οποίος σούταρε εύστοχα από το σημείο του πέναλτι. Το 5-0 έγινε 40′ με τον Σούλτσε να “αδειάζει” δύο αμυντικούς και να πλασάρει στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα της Ξάνθης.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Σωτήρη Συλαϊδόπουλο να κάνει τρεις αλλαγές και τους γηπεδούχους να ρίχνουν το τέμπο. Το παιχνίδι στα πρώτα 20 λεπτά του δεύτερου μέρους κύλησαν χωρίς κάποια ευκαιρία για τις δύο ομάδες. Το 6-0 διαμορφώθηκε από τον Σούλτσε στο 73′, μετά από ασίστ του Ζαγαρίτη. Ο σέντερ φορ του Τριφυλλιού σκόραρε για τρίτη φορά στην αναμέτρηση και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο ευκαιρίες ακόμη για να σκοράρουν, ωστόσο λίγο ή τύχη και λίγο η χαλαρότητα απέτρεψαν την διεύρυνση του σκορ.

Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 16 βαθμούς και βρίσκεται μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Super League Κ19, με την Ξάνθη να παραμένει στους 8 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης (46′ Σαμαράς), Σπίνος (46′ Σιδεράς), Σαντικάι, Αλεξανδρόπουλος (57′ Βόσσος), Αθανασακόπουλος (46′ Καρβούνης), Σερπέζης, Τζαβίδας (46′ Νιάρχος), Καλομοίρης, Σούλτσε

Ξάνθη: Στεπάνοβιτς, Μανίσογλου, Νιαζηφόγλου, Θυμιάνης, Λεωντσάκος, Παπαδόπουλος, Τσιτσεκίδης, Πιτσόλης, Τσιπούρας, Τσιλιγγίρης, Φακής