Πήρε το “διπλό” στην “Opap Arena” η Άντβερπ – Συνεχίζει στο Europa League η ΑΕΚ (pics)

Δεν κατάφερε να προκριθεί στους ομίλους του Champions League η ΑΕΚ, με την “Ένωση” να γνωρίζει την ήττα από την Αντβέρπ (1-2) στη Νέα Φιλαδέλφεια και να συνεχίζει στο Europa League.

Οι Βέλγοι προηγήθηκαν στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κερκ, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία, ύστερα από τη σέντρα του Μπαλίκγουϊσα. Η “Ένωση” ισοφάρισε στο 90′ με το γκολ του Αραούχο και… πίστεψε στην ανατροπή, ωστόσο ο Μπαλίγουϊσα σκόραρε με εύστοχο πλασέ, έπειτα από αντεπίθεση της Αντβέρπ, στις καθυστερήσεις και τελείωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων.

Το 2-1 (υπέρ της Αντβέρπ) ήταν το τελικό σκορ, με το οποίο η ΑΕΚ αποκλείστηκε και θα συνεχίσει τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις στο Europa League, όπου βρίσκεται και ο Παναθηναϊκός.