“Πιθανή η επιλογή τριάδας στην άμυνα από τον Γιοβάνοβιτς κατά τη διάρκεια του ντέρμπι”

Μπορεί ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς να απέφευγε διά ροπάλου οποιοδήποτε σχήμα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς στην κανονική διάρκεια της Super League, ωστόσο η προσέγγιση του Σέρβου τεχνικού του Παναθηναϊκού έχει αλλάξει ξεκάθαρα στα πλέι οφ.

Και αυτό γιατί σε αυτή τη μίνι διαδικασία έχει ήδη χρησιμοποιήσει την συγκεκριμένη τακτική δύο φορές. Βέβαια στο παιχνίδι με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη δεν είχε άλλη επιλογή, ελέω των πολλών απουσιών. Ωστόσο δεν ισχύει το ίδιο και για την αναμέτρηση της Λεωφόρου με τον ΠΑΟΚ, όπου δεν δίστασε να πλαισιώσει τους Φραν Βέλεθ και Μπαρτ Σχένκεφελντ με τον Ζβόνιμιρ Σάρλια, στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με σκοπό να διαφυλάξει το 2-1, υπέρ της ομάδας του.

Μάλιστα όπως αναφέρει η Live sport, ο Γιοβάνοβιτς δεν αποκλείεται να αλλάξει την διάταξη της ομάδας του στα τελευταία λεπτά του αγώνα  και στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (πάντα σε περίπτωση που το σκορ ευνοεί τον Παναθηναϊκό), περνώντας στο ματς και τρίτο κεντρικό αμυντικό.

Πάντως το ενδεχόμενο να ξεκινήσει το ματς με τριάδα στην άμυνα συγκεντρώνει ελάχιστες πιθανότητες, καθώς εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα επιλέξει και στο αυριανό ντέρμπι με το αγαπημένο του 4-3-3.