Πλήρωσε τα… σπασμένα ο Ιωνικός!

Ο Ιωνικός αποδείχθηκε… σάκος του μποξ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και ήταν αυτός που πλήρωσε τα… σπασμένα από τις ήττες με Ολυμπιακό και ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι “πράσινοι” έκαναν μια δυνατή προπόνηση, ενόψει Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησαν με το εμφατικό 65-110, με τον Ρικ Πιτίνο να χρησιμοποιεί παίκτες με μικρό χρόνο συμμετοχής, οι οποίοι τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο.

Ο Αμερικάνος τεχνικός χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του, έχοντας από όλους βοήθειες. Oι Περσίδης και Ουάιλι ή πρώτοι σκόρερ, καθώς σημείωσαν 15 πόντους. Καλό παιχνίδι ο Τόμας και 14π. Παράλληλα 12 πόντους με 4/7 τρίποντα είχε ο Φριντέτ και οι Ράουτινς και Μήτογλου σημείωσαν από 11 πόντους έκαστος.

Με τους Ράις, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Ιωνικό και οι “πράσινοι” είχαν δυνατό ξεκίνημα και στο 3’ ήταν μπροστά με 2-13, έχοντας το απόλυτο στα τρίποντα (3/3).

Από πάρα πολύ νωρίς το Τριφύλλι έχει επιβάλει το ρυθμό του, μιας και στο 6’ η διαφορά ανέβηκε στους 22 (6-28), με τον Φριντέτ να φτάνει στους 9 πόντους “σβηστά”. Έτσι ο Ρικ Πιτίνο άλλαξε όλη την πεντάδα, κάνοντας εκτενές rotation και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 16-36.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν στον… αυτόματο και αυτό φάνηκε και από τα τρίποντα. Στο 13’ το σκορ ήταν 16-44, με το ποσοστό από τα 6.75 να είναι στο 63% (7/11), ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 33 (20-53) στα μισά της περιόδου, χωρίς να… φορτσάρουν.

Ήταν χαρακτηριστικό πως η “δεύτερη” ομάδα έκανε “πάρτι” στην επίθεση, καθώς είχε σημειώσει συνολικά 32 και έδωσε πολλές ανάσες στους “βασικούς” και έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ εύκολο το έργο του, καθώς το ημίχρονο έληξε με +35 (32-67).

Με… κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησε η 3η περίοδος για το Τριφύλλι μιας και στο 22’ έφτασε στους 40 (32-72), αλλά ο Ιωνικός αντέδρασε με τον Σίμπσονς, ο οποίος είχε φτάσει στους 19 πόντους, “ροκανίζοντας” τη διαφορά, καθως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα 14-3 μέσα σε 3 λεπτά.

Έτσι το σκορ έγινε 46-75 στο 25’, καθώς οι παίκτες του Εξάστερου είχα κατεβάσει ταχύτητες. Μέσα σε 6 λεπτά οι Νικαιώτες είχαν σημειώσει 22 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν κάποια λάθη σε άμυνα και επίθεση. Έτσι η διαφορά έπεσε στους 26 (56-82) στο 28’, μιας και οι “πράσινοι” έπαιζαν με την “τρίτη” ομάδα και το δεκάλεπτο έληξε με 58-84.

Από κει και μετά τα πράγματα ήταν τυπική διαδικασία για τον Παναθηναϊκό, μιας και η διαφορά των δύο ομάδων ήταν αρκετά χαώδης. Στο 33’ το σκορ έφτασε ξανά στους 31 (58-89) με τρίποντο του Περσίδη.

Πλέον το μόνο άγνωστο ήταν το πότε θα ερχόταν η 100αρα. Αυτή ήρθε στο 37′ με έμμεσο τρίποντο του Ουάιλι, κάνοντας το 61-102 και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε μια άνετη νίκη με 65-110 επί του Ιωνικού και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στην αγώνα της Παρασκευής (13/3) με τη Φενέρμπαχτσε.

Τα δεκάλεπτα: 16-36, 32-67, 58-84, 65-110

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Σακελλαρίου 9, Σάφτενααρ 4 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατούφας 8, Δημάκος 9 (1/6 τρίποντα), Σίμπσον 22 (5/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Αρνέτ 7, Μόμπλεϊ 4, Μαραγκίδης (0/7 σουτ), Κουντουράς, Παπαδόπουλος, Χατζηκυριάκος 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράις 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Παπαγιάννης 4 (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8, Φρεντέτ 12 (4/7 τρίποντα), Ράουτινς 11 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Περσίδης 15 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Παπαδάκης 3 (1), Τζόνσον 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουάιλι 15 (7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (2 τρίποντο, 6 ριμπάουντ).