Πλήρωσε την αστοχία του και “θόλωσε”

Με μόλις 4% (1/20) στα τρίποντα δεν μπορούσε να έχε τύχη ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στο ΣΕΦ. Οι “πράσινοι”, πλην του πρώτου δεκαλέπτου, κυνηγούσε το σκορ και έτσι υποχρεώθηκε στην 3η σερί ήττα, αυτή τη φορά από τον Ολυμπιακό, με 81-78  και δεν μπόρεσε να κάνει το “restart” που αναζητούσε.

Οι Καλάθης με 18π, Μήτογλου με 11 και Ράις – Παπαπέτρου με 10 πόντους αντίστοιχα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από το Τριφύλλι, αλλά από κει κανένας άλλος δεν έδωσε βοήθειες για να φύγει με το διπλό.

Με τους Καλάθη, Ράουτινς, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, αλλά στα πρώτα λεπτά οι “πράσινοι” ήταν νωθροί και στο 3’ ήταν πίσω με 12-4, έχοντας κακές επιλογές στην άμυνα.

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Τριφυλλιού προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, τρέχοντας ένα σερί 0-8 και έφερε το ματς στα ίσα (12-12) στο 6’ και έτσι ο Πιτίνο έβαλε τους Φριντέτ και Μήτογλου και οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με χαμηλό σχήμα και αυτό το εκμεταλλεύθηκε ο Παπαπέτρου, όπου έβρισκε χώρους για να επιτεθεί και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 18-20 υπέρ των φιλοξενούμενων, καθώς βελτίωσαν την άμυνα τους από το 3ο λεπτό και μετά.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου ο Παναθηναϊκός έπαιζε με τη “δεύτερη” ομάδα και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο. Οι Μήτογλου και Φριντέτ έκαναν το 18-24 στο 12’, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έτσι ο Πιτίνο επέλεξε το δίδυμο Καλάθη – Ράις στα γκαρντ.

Όμως το πρόβλημα για την “πράσινη” άμυνα ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος είχε 2 τρίποντα (6π) και μείωσε σε η διαφορά στο καλάθι και από κει και μετά το Τριφύλλι είχε “βραχυκυκλώσει” στην άμυνα, καθώς έτρεξε ένα 10-2 και πήρε το προβάδισμα (28-26).

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα 0-7, με τους Μήτογλου και Ράις να συνεννοούνται με κλειστά… μάτια και έκαναν το 28-33 στο 15’, με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει πολύ καλό παιχνίδι. Όμως το αγκάθι στο του Παναθηναϊκού ήταν τα τρίποντα, μιας και ήταν άστοχος (0/7) και έτσι οι “ερυθρόλευκοι” με τον Ρότσεστι έκαναν το 38-37 με το 6ο σουτ του Ολυμπιακού από τα 6.75 και πήραν το μομέντουμ (17-6 επιμέρους σε 5 λεπτά) και έτσι το ημίχρονο έληξε με 45-39 υπέρ των Πειραιωτών.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την 3η περίοδο με την αρχική του πεντάδα και προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 22’ το σκορ ήταν 51-44 και το Τριφύλλι προσπαθούσε από το ζωγραφιστό και τις βολές, αλλά το ματς πήγαινε στο ρυθμό των γηπεδούχων.

Ο Καλάθης ήταν ο μόνος που “κρατούσε” τους “πράσινους” στο 3ο δεκάλεπτο, μιας και με προσωπικούς πόντους έκανε το 54-49, αλλά δεν είχε κάποιον άλλον να βοηθήσει. Ήταν χαρακτηριστικό πως ο ηγέτης του Παναθηναϊκού είχε σημειώσει ήδη 13π. και έτσι μείωσε σε 56-53 στο 26’. Όμως δεν υπήρχε τρόπος να σταματήσει ο ΜακΚίσικ, ο οποίος είχε φτάσει στους 18 πόντους και ο Ρότσεστι με τρίποντο έκανε το 63-55 στο 28’ και το μόνο που κατάφερε ο Εξάστερος ήταν να μειώσει σε 65-59 στο τέλος της περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν με την πλάτη στον τοίχο και μόνο αν έβρισκε ρυθμό από την άμυνα θα μπορούσε να αλλάξει την κατάσταση. Ήταν χαρακτηριστικό πως σε 32 λεπτά αγώνα δεν είχε ακόμα τρίποντο (0/14), αλλά ήταν κοντά στο σκορ (65-63), μιας και οι λύσεις ερχόντουσαν από το ζωγραφιστό.

Μάλιστα ο Παπαγιάννης έφερε το ματς στα ίσα, τρέχοντας ένα 0-6 και το ματς άλλαξε μομέντουμ. Στο 35’ το ματς ήταν στο 67-67 και το πρώτο (!), πράσινο τρίποντο, μετά από 17 άστοχα, σημειώθηκε από τον Καλάθη στο 37’ και το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι. Το σκορ ήταν 77-74 και έμεναν 55.7’’ για το τέλος του αγώνα. Όμως εκεί οι “πράσινοι” έκαναν λάθη στην άμυνα και γνώρισαν την ήττα με 81-78 από τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μακίσικ 22, Παπανικολάου 12, Ρότσεστι 11, Βεζένκοφ 10, Πρίντεζης 8, Έλλις 6, Πολ 6, Ρούμπιτ 4, Μπόλντγουιν 2.

Παναθηναϊκός (Ρικ Πιτίνο): Καλάθης 18, Ράις 12, Μήτογλου 11, Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 10, Τόμας 8, Φριντέτ 2.