Πλήρωσε την αστοχία του στο τέλος

Με ένα “μπλακ άουτ” στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φύγει με το διπλό από το Τελ Αβίβ. Οι “πράσινοι”, αν και ήταν μπροστά για 32 λεπτά και έφτασαν να είναι μπροστά και με 17 πόντους (21-38 στο 14′), τελικά δεν άντεξαν μέχρι το τέλος και έτσι γνώρισαν την ήττα από τη Μακάμπι με 88-79, αλλά δεν άλλαξε κάτι στον βαθμολογικό πίνακα μιας και παρέμεινε στην πρώτη εξάδα της Euroleague.

Συγκλονιστικοί οι Τόμας και Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα, αλλά δεν είχαν βοήθειες από τους συμπαίκτες τους, μιας και οι περισσότεροι κινήθηκαν σε μέτρια βραδιά. Από τη Μακάμπι οι Γουίλμπεκιν με 23, Ντόρσεϊ με 16 και Χάντερ με 15 πόντους ήταν αυτοί που έδωσαν τη μεγάλη νίκη στην “ομάδα του λαού”.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Φρεντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Μακάμπι και στα πρώτα λεπτά είχαν τον έλεγχο (4-11 στο 4’), καθώς εκμεταλλεύθηκαν πλήρως την αστοχία των γηπεδούχων.

Έτσι οι “πράσινοι” κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (4-15) στο 6’, έχοντας τον Τόμας στους 8 πόντους και ήταν ο κορυφαίος του Τριφυλλιού και έτσι η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε πάρει το μομέντουμ του αγώνα και να προηγείται με +16 (13-29), έχοντας το εντυπωσιακό 92% στα εντός πεδιάς (12/13).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν για τον Παναθηναϊκό, με την έναρξη της 2ης περιόδου, καθώς συνέχισε να παίζει στον… αυτόματο. Στο 14’ ο Παπαπέτρου έκανε το 21-38 με τρίποντο και προσπάθησε να κρατήσει το υψηλό τέμπο σε άμυνα και επίθεση, αλλά τα ριμπάουντ ήταν το μελανό σημείο (7 επιθετικά, έναντι 10 αμυντικών των φιλοξενουμένων).

Όμως δύο σερί τρίποντα από τους Ντόρσεϊ και Γουίλμπεκιν, έριξαν τη διαφορά (27-38) στο 15’, καθώς οι “πράσινοι” άφησαν χώρους στην περιφερειακή άμυνα. Όπως ήταν λογικό το ποσοστό του Τριφυλλιού έπεσε (67% με 18/27) και οι Ισραηλινοί πίεσαν και βρήκαν σκορ και έτσι ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να κρατά μεν το προβάδισμα (43-46), αλλά η Μακάμπι είχε κάνει δυναμική επιστροφή, καθώς έκλεισε το 2ο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 30-17.

Αντίθετα με τη λήξη της 2ης περιόδου, το Τριφύλλι μπήκε πιο δυνατά στην 3η και με ένα 2-8 σερί έκανε το 45-54 στο 23’, καθώς εκμεταλλεύθηκε την αστοχία της “ομάδας του λαού” (0/2 διπ. και 0/2 τριπ.). Όμως οι γηπεδούχοι είχαν άμεση αντίδραση. Με ένα 9-3 επιμέρους, μείωσαν σε 54-57 στο 26’, με τον Χάντερ να κάνει “ζημιά” στη ρακέτα.

Αυτή η μείωση έκανε “καλό” στον Παναθηναϊκό, ο οποίος με μπροστάρηδες του Παπαπέτρου, Τόμας και Φριντέτ, επανέφεραν τη διψήφια διαφορά (55-65) και το ματς είχε αποκτήσει απίστευτα γρήγορο ρυθμό. Έτσι η περίοδος έληξε με τον Εξάστερο να κρατά την πρωτοκαθεδρία του (65-69), με τις δύο ομάδες να κάνουν λάθη στο τέλος.

Πλέον τα πράγματα έφτασαν στην κόψη του ξυραφιού. Ο Τόμας με δίποντο έκανε το 66-71 στο 32’, αλλά από πολύ νωρίς η Μακάμπι έφτασε στο μπόνους των βολών. Έτσι ο Ντόρσεϊ έφερε το ματς στα ίσα (73-73) και πλέον η κάθε επίθεση μετρούσε διπλά.
Για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (81-77) στο 34’ και οι “πράσινοι” έπρεπε να βρουν τον τρόπους για να σταματήσουν τον τρελό ρυθμό των Ισραηλινών, καθώς είχαν το μομέντουμ.

Η Μακάμπι είχε βρει τον τρόπο να… πυροβολεί από τα 6.75 και επέβαλλε το ρυθμό της. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε “θολώσει” και έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και σε συνδυασμό με την αστοχία του, σε κρίσιμο σημείο, έγειρε την πλάστιγγα προς τους γηπεδούχους, όπου πήραν τη νίκη με 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79

ΜΑΚΑΜΠΙ: Μπράιαντ 9 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γουίλμπεκιν 23 (2/3 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Έισι 8 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 τάπες), Καλοϊάρο 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάντερ 15 (5/9 δίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αβντίγια 7 (4 ριμπάοθντ), Ντόρσεϊ 16 (3/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Κοέν 5 (1), Ζούσμαν 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 24 (9/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Ράις 5 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Παπαγιάννης 7 (9 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 17 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Βουγιούκας, Τζόνσον 3 (1), Μπράουν, Φρεντέτ 7 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 8 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4 (4 ριμπάουντ).