Πολύ σκληρός για να πεθάνει, 1-1 με… τσαμπουκά στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τον Μακέντα στο 65ο λεπτό, έλεγξε το ματς σε μεγάλο βαθμό, όμως η ΑΕΚ βρήκε στην ισοφάριση με τον Λιβάγια (76′) στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο μέρος.

Οι “πράσινοι” ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Ο Γιώργος Δώνης υπερφόρτωσε τον άξονα του Τριφυλλιού στο πρώτο μέρος, με τον Ζαχίντ να αναλαμβάνει τον ρόλο του playmaker παίρνοντας τις πρώτες πάσες. Έτσι έμενε αρκετός χώρος ελεύθερος στην αριστερή πλευρά της ΑΕΚ, με τον Αγιούμπ και τον Γιόχανσον να κάνουν κινήσεις σε θέση δεξιού εξτρέμ.

Βέβαια το συγκεκριμένο τρικ δεν είχε αποτέλεσμα, σε ένα παιχνίδι που είχε λιγοστές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Πρώτη απείλησε η Ένωση με τον Βέρντε να εκτελεί φάουλ απευθείας στο τέταρτο λεπτό και τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική μεριά των δικτύων.

Το πρώτο σουτ από μεριάς Παναθηναϊκού ήρθε στο 8′, με τον Ινσούα να το επιχειρεί αλλά η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε αδύναμα στον Μπάρκα. Έξι λεπτά αργότερα ο Δώνης σούταρε συρτά με δύναμη, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία.

Μετά το cooling brake του 23ου λεπτού, το Τριφύλλι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και έκλεισε τον Δικέφαλο στο μισό γήπεδο. Στο 27′ ο Αγιούμπ προσπάθησε να βρει με τακουνάκι τον Γιόχανσον, αλλά ο Λόπες σταμάτησε τον Σουηδό με αντικανονικό τρόπο στο όριο της περιοχής, ενώ στη συνέχεια ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ χτύπησε εκτός φάσης των Σουηδό. Τόσο ο διαιτητής όσο και ο VAR δεν είδαν παράβαση, ενώ έκλεισαν τα μάτια και στην αποβολή του αριστερού μπακ της Ένωσης.

Οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο μετά το 35ο λεπτό, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία. Τελευταία καλή στιγμή πριν το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου 45λεπτου ήταν η κεφαλιά του Ινσούα μετά από σέντρα του Αγιούμπ, με τον Μπάρκα ωστόσο να μπλοκάρει σταθερά.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος χωρίς κάποια αλλαγή στη σύνθεσή τους. Ο Λιβάγια προσπάθησε να σκοράρει στο 48′, αλλά ο Διούδης απέκρουσε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα το Τριφύλλι κατάφερε να προηγηθεί με τον Μακέντα, με τον Τζήλο ωστόσο να ελέγχει τη φάση και να ακυρώνει το 0-1 για φάουλ του Γιόχανσον στο ξεκίνημα.

Οι “πράσινοι” όμως έλεγχαν πλήρως την αναμέτρηση στο δεύτερο μέρος. ιδιαίτερα μετά την είσοδο του Νατζ αντί του Αγιούμπ, ο Παναθηναϊκός με πιο “ορθολογικό” σχήμα πλέον πίεζε όλο και περισσότερο. Έτσι, αναπόφευκτα ήρθε το 0-1 στο 65ο λεπτό. Μακέντα και Νατζ συνεργάστηκαν πολύ όμορφα, με τον Ιταλό να πλασάρει ψύχραιμα με το αριστερό τον εξερχόμενο Μπάρκα.

Ο Καρέρα προσπάθησε κατευθείαν να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας εντός τον Ολιβέιρα. Παρά την κατοχή της μπάλας όμως, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να απειλήσει το σφιχτό αμυντικά Παναθηναϊκό. Ωστόσο, σε μία αδράνεια της άμυνας στο 76′, ο Λιβάγια με αριστερό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Διούδη.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία, προσπάθησαν να φέρουν “τούμπα” το ματς, αλλά το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Μετά τη ισοπαλία στο αθηναϊκό ντέρμπι ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 45 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ τους 52, με τον δεύτερο ΠΑΟΚ να έχει επίσης 52.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ (Καρέρα): Μπάρκας, Λόπες, Σβάρνας, Βράνιες, Μπακάκης, Σιμόες (67′ Ολιβέιρα), Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Λιβάγια, Βέρντε (75′ Κλωναρίδης), Μάνταλος (87′ Αραούχο)

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σχένκεφελντ, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Δώνης (77′ Μπουζούκης), Αγιούμπ (60′ Νατζ), Ζαχίντ (68′ Ανουάρ), Χατζηγιοβάνης (77′ Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα