Προδόθηκε από την άμυνα ο Παναθηναϊκός, 1-1 με την ΑΕΚ (vid)

Μεγάλη ευκαιρία να φτάσει την ΑΕΚ στη βαθμολογία έχασε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Παρότι δεν ήταν καλός, αμύνθηκε με αποτελεσματικότητα στη μεγαλύτερη διάρκεια και ευτύχησε να προηγηθεί με την γκολάρα του Βέλεθ στο 58’.

Ωστόσο, τα απανωτά λάθη στην άμυνα στη φάση του 73’, τον πρόδωσαν… Πρώτα οι χαφ του πούλησαν τη μπάλα και ο Χουανκάρ αφού κατέφερε να κόψει τον Λιβάι, στην απομάκρυνση έστειλε τη μπάλα πάνω του και αυτός ισοφάρισε με το «ριμπάουντ».

Ο Παναθηναϊκός για άλλο ένα ματς δεν ήταν καλός, δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και στη δημιουργία δεν απέδωσε. Οι επιθετικοί και οι μέσοι του δεν βρέθηκαν σε καλό βράδυ και κινήθηκαν σε… ρηχά νερά.

Ήταν άλλη μία χαμένη ευκαιρία για να ανέβει στην τετράδα, αλλά ο Παναθηναϊκός την άφησε ανεκμετάλλευτη. Και πλέον τα κανονάκια του μειώνονται, έστω και αν παραμένει σε απόσταση αναπνοής και έχει τις ευκαιρίες του…

Το ματς

Τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι ήταν αναγνωριστικού χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν χώρους. Οι κλειστές άμυνες και ο χαμηλός ρυθμός δεν βοήθησαν στο να γίνουν πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν η πρώτη φάση του ματς να έρθει στο 13’. Έπειτα από κόρνερ του Παναθηναϊκού και την απομάκρυνση των αμυντικών της ΑΕΚ ο Μολό έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε σταθερά.

Στο 19’ ήρθε απείλησαν για πρώτη φορά και οι φιλοξενούμενοι. Ο Λιβάι Γκαρσία το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Σιμάνσκι μετά από απομάκρυνση και εκείνος έκανε το σουτ, όμως ο Διούδης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 28’ ο Λάτσι χτύπησε στο πρόσωπο τον Ιωαννίδη, όμως ο διαιτητής του αγώνα δεν έδειξε ούτε κίτρινη κάρτα.

Η συνέχεια του πρώτου μέρους  κύλησε στον ίδιο ρυθμό. 21 λεπτά αργότερα ήρθε η επόμενη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή στα περισσότερα λεπτά. Ο Μάνταλος βρέθηκε έξω από την περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πολύ άουτ.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Μάλιστα στην πρώτη φάση της επανάληψης ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί. Στο 58’ μετά την εκτέλεση φάουλ του Μαουρίσιο, η μπάλα έφτασε στον Βέλεθ και αυτός με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-0.

Στο 69’ οι «πράσινοι» έφτασαν και πάλι απέναντι στην εστία της ΑΕΚ με τον Καμπετσή, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο επιθετικός του Τριφυλλιού κατέληξε άουτ.

Στο 73’ η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Γκαρσία. Ο εξτρέμ της Ένωσης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Χουάνκαρ και από πλάγια πλάσαρε και έκανε το 1-1. Ο Δικέφαλος έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία απείλησε και πάλι 10 λεπτά μετά το γκολ που πέτυχε με τον Μάνταλο. Ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ έκανε ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 90′ το Τριφύλλι πήγε να πάρει τη νίκη με τον Νιάς, όμως η προβολή του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακας της ΑΕΚ πάνω στη γραμμή.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Μόλο, Βέλεθ, Πούγγουρας, Νιάς, Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος (84’ Βιγιαφάνες), Καμπετσής, Ιωαννίδης (78᾽Χατζηγιοβάνης) , Ενγκμπακοτό (78’ Καρλίτος)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λάτσι, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Σβάρνας, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία, Τάνκοβιτς (67’ Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ (90᾽ Χριστόπουλος)