Πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού έχασε τέσσερα δόντια στον τρίτο τελικό της VTB League!

Αρκετά άτυχος στάθηκε ο Οκάρο Γουάιτ την Πέμπτη (11/05), στον τρίτο τελικό της VTB League ανάμεσα σε Λοκομοτίβ Κουμπάν και Ούνιξ Καζάν!

Συγκεκριμένα, έξι λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, με την Λοκομοτίβ να προηγείται με 75-71, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού διεκδίκησε το ριμπάουντ με τον Λουί Λαμπεϊρί, με τον Γάλλο να τον χτυπάει – άθελά του – στο πρόσωπο. Αμέσως, ο Γουάιτ σωριάστηκε στο παρκέ και εν συνεχεία πήγε στον πάγκο.

Ο Αμερικάνος τραυματίστηκε σοβαρά και μάλιστα έχασε τέσσερα δόντια, κάτι το οποίο αποκάλυψε ο τεχνικός της Λοκομοτίβ, Αλεξάντερ Σέκουλιτς, μετά τη λήξη του αγώνα!

Θα ήθελα να εκφράσω την συμπαράστασή μου στον Οκάρο Γουάιτ. Ελπίζω να αναρρώσει ενόψει του επόμενου ματς. Σήμερα έχασε τέσσερα δόντια από ένα χτύπημα. Αυτό, δεν το έχω δει ποτέ σε αγώνα μπάσκετ”, ανέφερε ο Σέκουλιτς.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι τρεις διαιτητές δεν καταλόγισαν φάουλ στη συγκεκριμένη φάση, αλλά διέκοψαν για λίγα λεπτά το παιχνίδι. Μάλιστα, εξέτασαν την φάση, ωστόσο δεν… είδαν τίποτα το μεμπτό!

Για την ιστορία, η ομάδα του Οκάρο Γουάιτ ηττήθηκε, καθώς η Ούνιξ επικράτησε 82-81, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών.