Πρόκριση στα πέναλτι για τον Βόλο, πριν το ματς με Παναθηναϊκό

Μπορεί να… καρδιοχτύπησε η ομάδα του Βόλου αλλά εν τέλει πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου στα πέναλτι επί του Πανσερραϊκού.  Οι δυο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες στο ματς των Σερρών, με τους Θεσσαλούς να είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στη ρεβάνς του Πανθεσσαλικού.

Ο Βόλος πήρε το προβάδισμα στο 37′ με τον Βασίλη Μάντζης κι όλα έδειχναν ότι η πρόκριση λίγο-πολύ είχε κριθεί. Ωστόσο παρότι τις δύο ομάδες χωρίζει μια κατηγορία, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν μέχρι τέλους και κατάφεραν να βρουν την ισοφάριση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Κόντσι.

Στην παράταση το μόνο που άλλαξε ήταν η αριθμητική ισορροπία, με τους γηπεδούχους να μένουν με 10 μετά από την αποβολή του σκόρερ, Μάτνζη. Έτσι ο νικητής έπρεπε να κριθεί στη “ρώσικη ρουλέτα” των πέναλτι. Οι παίκτες του Βόλου αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και με 4-2 στην… ψυχοφθόρο διαδικασία πήραν την πρόκριση.

Όλα αυτά λίγες μόλις ημέρες πριν τον κυριακάτικο (8/12) αγώνα απέναντι στον Παναθηναϊκό για την 13η αγωνιστική της Super League. Αυτή την ώρα οι “πράσινοι” αντιμετωπίζουν στο ΟΑΚΑ την Παναχαϊκή στη ρεβάνς του 1-3 της Πάτρας.