“Πύρρειος” νίκη υπό το βλέμμα Πιτίνο

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κόντρα στη Βαλένθια. Χωρίς να εντυπωσιάσει, πήρε τη νίκη με 91-80, με τον Ρικ Πιτίνο να φέρνει… γούρι. Οι “πράσινοι” δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, αλλά είχαν περισσότερες επιλογές στην επίθεση.

Ο Τόμας με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος για το Τριφύλλι, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ράις με 14π. Double – double για τον Καλάθη με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Τζόνσον (11π) και Φριντέτ (12π). Το φετινό του ντεμπούτο στην Ευρωλίγκα έκανε ο Παππάς, ο οποίος αγωνίστηκε περίπου 5 λεπτά.

Με τους Καλάθη, Φριντέτ, Τόμας, Μπέντιλ και Ουάιλι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με τη Βαλένθια και οι “πράσινοι” προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 4’ ήταν μπροστά με 9-2, παίζοντας πολύ καλά και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Όμως με 2 τρίποντα από τους Ντούρνεκαμπ και Κολόμ, και γκολ φάουλ του Λαμπιεϊρί, οι Ισπανοί έφεραν αρχικά το ματς στα ίσα και ο Λόιντ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 6’ (11-13), τρέχοντας ένα επιμέρους 2-11. Παρόλα αυτά η αφύπνιση του Τριφυλλιού έγινε άμεσα και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 26-18, έχοντας τον Τόμας σε πολύ καλή καλή μέρα.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης έκανε συνεχώς αλλαγές στην πεντάδα και για πρώτη φορά είχε στα γκαρντ τους Παππά και Ράις. Μάλιστα ο Έλληνας άσος με τρίποντο έκανε το 33-25 με τρίποντο στο 13’ και σε συνδυασμό με τον Παπαγιάννη, που ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος στο ματς, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό.

Μέσα σε 2 λεπτά κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά (38-25) και έτσι ο τεχνικός των “πρασίνων” έκανε συνεχές rotation στην πεντάδα. Όμως η είσοδος των Καλάθη και Φριντέτ έφερε περισσότερη ταχύτητα στο παιχνίδι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με το σκορ στο 45-35.

Ο Παναθηναϊκός έδινε χώρους στη Βαλένθια, με την έναρξη της 3ης περιόδου, και έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 (47-43) στο 22’, τρέχοντας ένα επιμέρους 2-8, καθώς τα τρίποντα κρατούσαν τους φιλοξενούμενους στο ματς, καθώς ο Λόιντ έκανε μεγάλη “ζημιά” στην πράσινη άμυνα.

Το Τριφύλλι έκανε πολλά λάθη στα μετόπισθεν, απόρροια του εκνευρισμού που υπήρχε, και έτσι η Βαλένθια κατάφερε να φέρει ξανά το ματς στα ίσα (59-59 στο 27’), καθώς είχε σημειώσει 24 πόντους μέσα σε ελάχιστα λεπτά, έχοντας πάρει το μομέντουμ του αγώνα. Έτσι το μόνο που κατάφερε ο Εξάστερος ήταν να έχει ένα μικρό προβάδισμα (68-64) με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του και έτσι βρήκε και σκορ. Ο Τόμας στο 33’ έκανε το 73-64 με τρίποντο και αυτό έδωσε την απαραίτητη ώθηση στο παιχνίδι και η πλάστιγγα “έγειρε”, έστω με δυσκολία, προς το Τριφύλλι.

Έτσι οι “πράσινοι” επικράτησαν, χωρίς να εντυπωσιάσουν, της Βαλένθια με 91-80 και το μόνο που κρατούν είναι η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας επικράτηση στην έδρα τους.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-35, 68-64, 91-80