Ράις: Ακολούθησε τον Τόμας στο “πράσινο” πάρτι

Επιστροφή στις νίκες με 96-81 για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη χθεσινή (7/2) αναμέτρηση με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ. Μετά τον ΝτεΣόν Τόμας, ένας από τους πρωταγωνιστές που έκλεψε τις εντυπώσεις δεν ήταν άλλος από τον Ταϊρίς Ράις.

Μπορεί ο Αμερικανός φόργουορντ να έκλεψε την παράσταση σημειώνοντας 27 πόντους, όμως σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκε και ο δαιμόνιος γκαρντ, όπου αγωνίστηκε συνολικά 21:07 λεπτά  και σε αυτά κατάφερε να πετύχει 15 πόντους, με 5/11 σουτ και 4/4 βολές. Επιπλέον μοίρασε 5 ασίστ, είχε 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 13 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Μετά τον αγώνα ο Αμερικάνος γκαρντ δήλωσε: Ήταν δύσκολο ματς αυτό για εμάς, μετά από δύο σερί εντός έδρας ήττες… Ξέραμε πως έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το ματς και χαιρόμαστε που τα καταφέραμε. Στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να κλείσουμε καλύτερα την άμυνα μας, κάτι που μας έδωσε ρυθμό και μας βοήθησε να καθαρίσουμε το ματς.

Όσον αφορά τον τρόπο που αγωνίζεται και την ηλικία του, τόνισε:Σε κάθε περίπτωση, μάλλον αυτή θα είναι η τελευταία μου χρονιά”.