Σαν σήμερα: Ax… ρε Βλάοβιτς

Σαν σήμερα το 2002 η Μπαρτσελόνα φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό στο Καμπ Νου, στη ρεβάνς του 1-0 της Λεωφόρου (υπέρ του “τριφυλλιού”) για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. “Χρυσός” σκόρερ για τους “πράσινους” στο ματς της Αθήνας ήταν ο  Άγγελος Μπασινάς, ο οποίος βρήκε δίχτυα από το σημείο του πέναλτι.

Έχοντας το προβάδισμα από το παιχνίδι του “Απόστολος Νικολαΐδης”, το “τριφύλλι” ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς, αφού μόλις στο 9ο λεπτό ο Μιχάλης Κωνσταντίνου σημείωσε ένα απίστευτο γκολ και έστειλε στα ουράνια τους 5.000  οπαδούς του Παναθηναϊκού, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ελληνική ομάδα όμως δεν άντεξε στη πίεση των “Μπλαουγκράνα” και  έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν τος εις βάρος τους σκορ εκμεταλλευόμενοι κάποια ατομικά λάθη, χάρη σε τέρματα των Λουίς Ενρίκε  και Χαβιέρ Σαβιόλα. Ο Ισπανός  μέσος πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 22ο λεπτό, ενώ στο 49′  ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 2-1. Μετά από 10 λεπτά ο Αργεντινός Σαβιόλα έκανε το 3-1, παγώνοντας τους φιλάθλους και τους παίκτες του “Τριφυλλιού”.

Αμέσως μετά το τρίτο γκολ, ο Παναθηναϊκός “ξύπνησε” και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Μπονάνο, δημιουργώντας αρκετές κλασσικές ευκαιρίες. Σημαντικότερη όλων βέβαια είναι η προσπάθεια του Βλάοβιτς, με τον  Κροάτη μεσοεπιθετικό  να σουτάρει από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να “γλύφει” το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο διαιτητής της αναμέτρησης έκλεισε τα μάτια σε πεντακάθαρη ανατροπή του Ολισαντέμπε από τον Μπονάνο στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Πουγιόλ έδιωξε πάνω στην γραμμή την προβολή του Κωνσταντίνου.

Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης, Σάριτς, Κυργιάκος, Χένρικσεν, Φύσσας, Γκούμας, Μπασινάς, Καραγκούνης (45+ Μικάελσεν), Κόλκα (77 Βλάοβιτς), Λυμπερόπουλος (46 Ολιζαντέμπε), Κωνσταντίνου.

Μπαρτσελόνα: Μπονάνο (84 Ρέινα), Πουγιόλ, ντε Μπουρ, Αμπελάρδο, Κόκο (45+ Κλάιφερτ), Τσάβι, Λουΐς Ενρίκε, Κοκού, Ριβάλντο, Όφερμαρς (74 Γκάμπρι), Σαβιόλα.