Σαν σήμερα: Διέλυσε τον Ακράτητο με “πεντάρα”!

Σαν σήμερα το 2004 ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε  στη γεμάτη Λεωφόρο Αλεξάνδρας, τον Ακράτητο για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι “Πράσινοι” του Σουμ, ξέσπασαν με ”5άρα” απέναντι στην ομάδα από τα Άνω Λιόσια.

Το “Τριφύλλι” ήταν κοντά στο να κατακτήσει μετά από 8 έτη το πρωτάθλημα. Δεν υπήρχε περιθώριο ήττας ή ισοπαλίας σε αυτά τα τρία εναπομείναντα παιχνίδια, αφού η διαφορά από τον δεύτερο(Ολυμπιακό) ήταν στους 2 βαθμούς. Εν τέλει ο Παναθηναϊκός με τον Ισραηλινό Σουμ, στη πρώτη χρονιά στον πάγκο του, πανηγύρισαν τον τίτλο με τη διαφορά να παραμένει στο +2!

Στο 23ο λεπτό ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με γκολ που πέτυχε, άνοιξε το σκορ απέναντι στον Μπαρτζώκα. Στο 53ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση από τον Ακράτητο, με τον Παγιαζίτ να πλασάρει κοντά τον Χαλκιά, εκμεταλλεύοντας το λάθος του Γκούμα. Το 2-1 ήρθε από τον “Έκι” Γκονζάλες στο 56ο λεπτό. Ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά στο 68′ μετά από σέντρα του Γερμανού Μινχ πετυχαίνει το 3-1. Ο δείκτης του σκορ, ανέβηκε στο 84ο μετά από γκολ που σημείωσε ο Αργεντίνος “Έκι”. Το τελικό 5-1 ήρθε από αυτογκόλ του Μπλέτσα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η… αφύπνιση του Παναθηναϊκού δεν ήρθε μόνο από τους παίκτες, αλλά και από τον όμορφο κόσμο του. Περίπου 15.000 ήταν οι “πράσινοι” οπαδοί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χαλκιάς, Σεϊταρίδης, Μόρις, Γκούμας, Μινχ, Μπασινάς, Σαπάνης, Επαλέ (72 Ζουτάουτας), Γκονσάλες, Παπαδόπουλος (77 Κωνσταντινίδγης), Ολισαντέμπε (46 Νιρέν-Ντεμπά)

ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ: Μπαρτζώκας, Τζημόπουλος (46 Μπατρής), Μπλέτσας, Βενέτης, Δαδούσης, Γκίτσης, Κουτσοκώστας, Στεφανίδης (75 Μπαλάσκας), Χριστοδούλου, Παγιαζίτ (68 Πιπίνης), Ηλιόπουλος.