Σαν σήμερα: H τελευταία νίκη για το 2014 από τον εξάστερο (vid & pic)

Σαν σήμερα το 2014 λίγες ώρες πριν υποδεχτεί τον καινούργιο χρόνο ο Παναθηναϊκός ,  γιόρτασε σε ένα κατάμεστο Ο.Α.Κ.Α μία σημαντική νίκη απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 83-76 για τον 5ο όμιλο του Τop16 της Εuroleague, αρχίζοντας τις υποχρεώσεις του με το δεξί.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα οι πράσινοι ακολουθούσαν στο σκορ, αφού η ομάδα από το Ισραήλ έβρισκε πάντα το σουτ σε κάθε σχέδιο του κοόυτς Ιβάνοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχαν πάρει μία σημαντική διαφορά που έφτασε μέχρι και στην διψήφια τιμή της ,όμως οι παίκτες του Ιβάνοβιτς κατόρθωσαν λίγο πριν την λήξη του πρώτου 20λεπτου να μειώσουν στον πόντο.

Στην τρίτη περίοδο όσο και αν οι πράσινοι πλησίαζαν στο σκορ, τόσο η Μακάμπι είχε τις λύσεις , μέχρι τα τελευταία 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και την ισοφάριση, έπειτα από μεγάλο σουτ του Σλότερ. Ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος στις βολές, με την υποστήριξη του κόσμου και με την ενέργεια κάποιων παικτών πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, κλείνοντας με νίκη τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Καταλυτικός για τον εξάστερο ήταν ο Εστέμπαν Μπατίστα με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ αφού έδωσε πολλές μάχες κάτω από την ρακέτα. Η ενέργεια του Γκιστ, καθώς και τα μεγάλα σουτ των Σλότερ και Διαμαντίδη έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο και έδωσαν στην ομάδα τους την νίκη ουσιαστικά στην 4η περίοδο.Μοιραίος του αγώνα ήταν ο Τζέρεμι Πάργκο , ο οποίος δέχτηκε την τάπα από τον Γκιστ στην προσπάθειά του να σκοράρει και έπειτα αποβλήθηκε από τον αγώνα, αφού συμπλήρωσε 5 ατομικά φάουλ στα 3 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ 15 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης, Νέλσον 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 11 (2), Γκιστ 15 (1), Μπατίστα 16, Μπλουμς.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκάι Γκούντες): Πάργκο 8, Χέινς 9 (2), Ραντλ 18, Λίνχαρντ 18 (4), Τάιους 14, Κοέν, Οχαγιόν 7 (1), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης.