Σαν σήμερα: H τεσσάρα στον “αιώνιο” και η “άλωση” της Κοπεγχάγης (vids)

Γυρνάμε χρόνια πίσω στην σεζόν 1987-88, όταν ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό στο Ολυμπιακό Στάδιο στις 8 Νοεμβρίου του 1987, με το παιχνίδι να λήγει 1-4 υπέρ των “πράσινων”. Η ομάδα του Γιώργου Δανιήλ μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί με σουτ του Γεωργαμλή, που κόντραρε στον Μίχο και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 22′ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Ζελελίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Τριφυλλιού και έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 42′ ο Βλάχος σκοράρει και δίνει ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους  και συγκεκριμένα στο 46′, ο Παναθηναϊκός πετυχαίνει και τρίτο τέρμα. Ο Σαραβάκος σουτάρει δυνατά και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα μετά από λάθος του τερματοφύλακα Καζιμιέρσκι. Το τελικό σκορ θα διαμορφωθεί από τον Βλάχο στο 86′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ταξιδεύουμε στον χρόνο ξανά και πάμε στο όχι και τόσο μακρινό 2007, όταν ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την Κοπεγχάγη στην Δανία για το Κύπελλο UEFA. Το Τριφύλλι θα αποδράσει με το διπλό με σκορ 1-0. Το γκολ ήρθε νωρίς για τους “πράσινους”  και συγκεκριμένα στο 16ο λεπτό, από τον 21χρονο τότε Νταμέ Εντόι.

Ο Παπαδόπουλος βγήκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος απέκρουσε. Τότε  ο Σενεγαλέζος επιθετικός πήρε το ριμπάουντ και έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό . Αξίζει να σημειωθεί πως η “πράσινη” εξέδρα ήταν απολαυστική , καθώς 1.500 οπαδοί του “τριφυλλιού” έκαναν το Πάρκεν να μοιάζει με τη Λεωφόρο.