Σαν σήμερα: Kυπελλούχος με “τεσσάρα” στον ΠΑΟΚ (vid)

Σαν σήμερα το 2014, ο Παναθηναϊκός του Γιάννη Αναστασίου κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδας, επικρατώντας του ΠΑΟΚ στον τελικό του ΟΑΚΑ με 4-1. Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος για το “τριφύλλι” στην εποχή Αλαφούζου.

IMG 20200426 023122

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο παίκτης που συνήθιζε να “καρφώνει” τον δικέφαλο του Βορρά”, ο Σουηδός επιθετικός Μάρκους Μπργκ.

Ο Σκανδιναβός φορ έδωσε συνέχεια στην εξαιρετική παράδοση που είχε χτίσει κόντρα στον συγκεκριμένο αντίπαλο και ‘έβαλε την υπογραφή του στην επιστροφή των “πράσινων” στους τίτλους σημειώνοντας χατ τρικ.

Οι φίλοι του Παναθηναϊκού έδωσαν για μία ακόμα φορά δυναμικό παρών στο ΟΑΚΑ,  κάτι που βοήθησε το “τριφύλλι” να μπει πολύ δυνατά στο ματς. Κάπως έτσι ο Μπεργκ άνοιξε το σκορ στο 15′ νικώντας με δυνατό δεξί σουτ τον Γλύκο μετά από εκτέλεσε κόρνερ του Νάνο.  Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους “πράσινους” να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα.

Στην επιστροφή των παικτών απ’ την φυσούνα, τα “παιδιά” του Αναστασίου μέσα σε 7 λεπτά τελείωσαν το παιχνίδι. Αρχικά στο 50ο λεπτό, ο Μπεργκ “ψάρεψε” τον Γλύκο και πλάσαρε στην κλειστή του γωνία για το 2-0

Τρία λεπτά αργότερα ο Νίκος Καρέλης πρόσθεσε και αυτός το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, ύστερα από κεφαλιά που έπιασε μετά από νέα εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Ισπανού μπακ.

Στο 69′ ήρθε η μείωση του σκορ μετά από το εύστοχο πέναλτι του Βούκιτς., ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88’, με τον Μπεργκ να ολοκληρώνει το χατ-τρικ με ένα γκολ “ποίημα” και να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

IMG 20200426 023039

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας (77′ Κουλούρης), Βίτορ, Ινσαουράλδε, Τζαβέλλας, Λάζαρ (56′ Βούκιτς), Κίτσιου, Κάτσε, Λούκας (56′ Λίνο), Στοχ, Σαλπιγγίδης

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Κοτσόλης, Νάνο, Σίλντενφελντ , Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Πράνιτς, Ζέκα, Αμπέντ (75′ Λαγός), Καρέλης, Μπεργκ.