Σαν σήμερα: Μεγάλο διπλό μέσα στην Τούμπα (pics& vid)

Σαν σήμερα ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε από τον ΠΑΟΚ για την 21η αγωνιστική της Superleague πετυχαίνοντας μία πολύ σημαντική νίκη που τον διατήρησε σε τροχιά τίτλου.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του και πρώτο σκόρερ, Τζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος όμως δεν ήθελε να χάσει τον αγώνα και ακολούθησε την αποστολή για τον αγώνα-πρόκληση με τον ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν πολύ νωρίς με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Σωτήρη Νίνη(10ο λεπτό), νικώντας τον άλλοτε τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, Κώστα Χαλκιά. Ο ΠΑΟΚ από το σημείο αυτό και έπειτα πίεζε για να πετύχει κάποιο γκολ και να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα αποδείχτηκε «εφτάψυχη» και παρότι έπαιζε με 10 παίκτες για 35 λεπτά, παρά την πίεση του ΠΑΟΚ και το κλίμα που επικρατούσε μέσα στο γήπεδο, έφυγαν με το διπλό, δείχνοντας πόσο μεγάλη ομάδα είναι.

Αυτή η νίκη ήταν η δεύτερη στο Πρωτάθλημα (2010-2011). Στον πρώτο γύρο που Πρωταθλήματος οι «πράσινοι» επικράτησαν με 1-0 χάρις σε γκολ του Λουκά Βύντρα σε ένα άδειο Ο.Α.Κ.Α εξαιτίας τιμωρίας.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Σνάουτσερ (46′ Μουσλίμοβιτς), Λίνο, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Γκαρσία, Τσουκαλάς (59′ Αθανασιάδης), Ίβιτς (83′ Αρίας), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης, Βιεϊρίνια, Ετό

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης (92′ Σιμάο), Νίνης (68′ Καραγκούνης), Λέτο, Χριστοδουλόπουλος, Γκοβού (45′ Ιωαννίδης).