Σαν σήμερα: Νίκη επί της Παναχαϊκής για το Κύπελλο Ελλάδας(vid)

Σαν σήμερα το 1997 ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-0 επί της Παναχαϊκής για την φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στο Ο.Α.Κ.Α και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, αφού το εύρος της νίκης ήταν ικανοποιητικό αποκτώντας ένα σκορ ασφαλείας για τον 2ο αγώνα που θα διεξαγόταν στην Πάτρα.

Οι «πράσινοι» ήταν κυρίαρχοι καθ’όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και ξεκίνησαν δυναμικά ήδη από την αρχή του παιχνιδιού. Η Παναχαϊκή σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού έπαιζε «πούλμαν» με αποτέλεσμα να δυσκολέψει τους παίκτες του Παναθηναϊκού ή έτσι πίστεψε, μόλις είδε τον Αλεξόπουλο στο 11ο λεπτό να στέλνει στα δίκτυα της ομάδας της Πάτρας και τον Κάλα 19 λεπτά αργότερα με αυτογκόλ να διπλασιάζει τα τέρματα της αντίπαλης ομάδας του. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από τον Κρίστοφ Βαζέχα στο 53ο λεπτό, ενώ νωρίτερα οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλντι.

Έτσι οι «πράσινοι» έκαναν ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και μαζί με τους «πιστούς» οπαδούς πανηγύρισαν ακόμη μία επικράτηση.