Σαν σήμερα: Νίκη πρόκριση του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ

Σαν σήμερα ο Παναθηναϊκός έδειξε πόσο μεγάλη ομάδα είναι με καρδιά. Το 2007 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ και με τον κόσμο του πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, κερδίζοντας τους «ασπρόμαυρους» με 3-1.

Η υπέροχη ατμόσφαιρα που επιφύλαξαν οι οπαδοί των «πρασίνων» ήταν ο πρόδρομος μίας δεδομένης επιτυχίας. Οι παίκτες του Βίκτορ Μουνιόθ είχαν δύσκολο έργο απέναντι σε μία σκληροτράχηλη ομάδα αφού έπρεπε να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ( ήττα με 2-1 στην Τούμπα).

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και έκαναν την πρώτη τους καλή φάση στο 10ο λεπτό. Η πίεση των πρασίνων συνεχίστηκε και ο ΠΑΟΚ είχε κλειστεί στο μισό του γηπέδου και περίμενε. Εν τέλει η πίεση έπιασε καρπούς μετά από υπέροχη εκτέλεση φάουλ του αυστριακού, Αντρέας Ίβανσιτς, να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του πολύ καλού στον αγώνα τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, Ντάνι Φερνάντες.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν να πιέζουν και με ανάπτυξη από τα άκρα είχαν δύο πολλές καλές ευκαιρίες με τον Βαγγέλη Μάντζιο. Ο υψηλόσωμος στράικερ του ΠΑΟ σκόραρε στο 63ο λεπτό έπειτα από σέντρα ακριβείας του πολύ καλού και δραστήριου, Σωτήρη Νίνη, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Παπαδόπουλο και αποθεώθηκε από τους 30.000 πιστούς οπαδούς του «τριφυλλιού».

Οι «πράσινοι» μετά προσπαθούσαν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, αφού με το 2-0 έπαιρναν την πρόκριση. Ειδικά και μετά την αποβολή του ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ, Χαραλάμπους, μετά από απρόσεκτο μαρκάρισμα στον Παπαδόπουλο, όλα έδειχναν να πηγαίνουν με το μέρος του Παναθηναϊκού.

Ο ΠΑΟΚ με 10 παίκτες πλέον έδειχνε πιο επικίνδυνος και είχε δοκάρι(87ο λεπτό) με τον Μελίσση και να ανησυχεί την πράσινη άμυνα και τον κόσμο. Τελικά μετά από λάθος του Γκαλίνοβιτς, ο Γεωργιάδης πέτυχε το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του, στέλνοντας τον ΠΑΟΚ στην παράταση δίνοντάς του παράλληλα ελπίδες πρόκρισης.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί μίλησε η μεγάλη ομάδα και ο Βαγγέλης Μάντζιος, ο οποίος έστειλε για δεύτερη φορά στα δίκτυα του Φερνάντες στο 96ο λεπτό και τον Παναθηναϊκό στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Μετά το γκολ του Μάντζιου οι παίκτες του Μουνιόθ έκαναν συντήρηση δυνάμεων και χωρίς να δεχτούν απειλή πανηγύρισαν μαζί με τους οπαδούς τους, οι οποίοι δημιούργησαν απίστευτη ατμόσφαιρα, την νίκη-πρόκριση επί της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Σκόρερ: 40′ Ίβανσιτς, 63΄ και 96′ Μάντζιος- 90′ Γεωργιάδης.

Παναθηναϊκός (Β. Μουνιόθ): Γκαλίνοβιτς, Βύντρα, Νίλσον (51’ Λεοντίου), Μόρις, Γκούμας (71’ λ. τρ. Μπίσκαν), Μπόβιο, Τζιόλης, Ιβανσιτς, Νίνης (65’ Παπαδόπουλος), Μάντζιος, Σαλπιγγίδης.
ΠΑΟΚ (Γ. Παράσχος): Φερνάντεζ, Αραμπατζής, Μπαρκαουάν, Μελίσσης, Μέγκαχεντ (70’ Τόργκελε), Κωνσταντινίδης, Ηλιάδης, Ζαγοράκης (81’ Μπαλάφας), Μουμίν (46’ Γεωργιάδης), Μίετσελ, Χαραλάμπους.