Σαν σήμερα: Ο Παναθηναϊκός κατακτάει το κύπελλο νικώντας την ΑΕΚ

Ήταν πριν ακριβώς 26 χρόνια, στις 20 Απριλίου του 1994 όταν ο Παναθηναϊκός κατακτούσε το 14ο κύπελλο της ιστορίας του, σε έναν από τους καλύτερους τελικούς που έχει δει η διοργάνωση. Το Τριφύλλι αντιμετωπίζει στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ, η οποία λίγο πριν είχε κατακτήσει το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα της και πήγαινε για το νταμπλ.

Τι να πεις για το παιχνίδι εκείνο. Μέσα σε 120 λεπτά ποδοσφαίρου, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν 6 γκολ και χρειάστηκαν την διαδικασία των πέναλτι για να αναδειχθεί κυπελλούχος για τη σεζόν εκείνη. Οι “πράσινοι” είχαν προηγηθεί στο 31′ με γκολ του Κριστόφ Βαζέχα. Αυτό ήταν και το μοναδικό γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο γκολ, χάρη στο αυτογκόλ του Μανωλά στο 54′. Και ενώ όλα έδειχναν πως δεν πρόκειται η αναμέτρηση εκείνη να πάει στην παράταση, δύο γκολ της ΑΕΚ μέσα σε έξι λεπτά ήρθαν να αλλάξουν την κατάσταση. Ο Αλαξανδρής στο 71′ και ο Δημητριάδης στο 77′ έφεραν το παιχνίδι στο 2-2.

Και έτσι πήγαμε στο έξτρα μισάωρο. Εκεί η Ένωση πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα όταν ο Αλεξανδρής με το δεύτερο του προσωπικό γκολ έκανε το 3-2 στο 95′. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν είχε την τελευταία του κουβέντα ακόμα. Με γκολ του Μάρκου στο 115′ έφεραν το ματς στα ίσα, κάνοντας το 3-3, σκορ που δεν άλλαξε μέσα στα επόμενα λεπτά και έτσι οι δύο ομάδες κλήθηκαν να “λύσουν” τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Ο Στράτος Αποστολάκης ήταν αυτός που ευστόχησε στο καθοριστικό πέναλτι και χάρισε στο Τριφύλλι το κύπελλο, νικώντας την ΑΕΚ με 4-2 στην διαδικασία των πέναλτι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Βάντσικ – Αποστολάκης, Γεωργιάδης Γ.Χ., Καλιτζάκης, Κολιτσιδάκης, Ουζουνίδης, Χριστοδούλου, Νιόπλιας, Μάρκος, Μπορέλι (67′ Μαραγκός), Βαζέχα (65′ Δώνης)

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Ατματζίδης – Καραγιάννης, Μανωλάς, Σταματής, Βλάχος (59′ Δημητριάδης), Αλεξανδρής, Σαμπανάτζοβιτς (48′ Τσάρτας), Σλίσκοβιτς, Κοπιτσής, Σαβέβσκι, Κασάπης

Διαιτητής: Σπάθας (επόπτες: Σωτηρόπουλος – Χαλδαίος)

Σκόρερς: 31′ Βαζέχα, 54′ Μανωλάς (αυτoγκόλ), 71′ Αλεξανδρής, 77′ Δημητριάδης, 95′ Αλεξανδρής, 115′ Μάρκος