Σαν σήμερα: Όταν “άλωσε” τη Μάλαγα (pics, vid)

MALAGA - PANATHINAIKOS (EUROLEAGUE 2008)

Σαν σήμερα ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε από την Ουνικάχα Μάλαγα για την διοργάνωση της Euroleague της σαιζόν 2008-2009.

Οι «πράσινοι» του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση απέναντι σε μία δύσκολη έδρα, αλλά με πολύ καλό μπάσκετ, ειδικά προς το τέλος της τρίτης περιόδου κέρδισαν σχετικά εύκολα όπως αποδεικνύει το τελικό 69-81.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο σκορ με αποτέλεσμα καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορέσει να ξεφύγει. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ εύστοχοι πίσω από τα 6,25( τότε) εν αντιθέσει με τον «εξάστερο» ο οποίος έμενε ζωντανός χάρις σε σουτ των Γιασισκεβίτσιους και της πολύ καλής συνεργασίας στο πιν εν ρολ, όπου ο Πέκοβιτς δεν είχε αντίπαλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, βασιζόμενοι στην πολύ καλή τους άμυνα. Ειδικά στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι παίκτες του «Ζοτς» έβαλαν μεγάλα σουτ και δέχτηκαν μόλις 8 πόντους, οι οποίοι προήλθαν από την γραμμή των βολών.

Έτσι, το «τριφύλλι» έφυγε με το διπλό από την Ισπανία και με μεγάλη αυτοπεποίθηση για την συνέχεια της διοργάνωσης. Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ντρου Νίκολας που σούταρε από παντού, πετυχαίνοντας κρίσιμα καλάθια που «άνοιξαν» την διαφορά, καθώς και οι «Σάρας», Διαμαντίδης και ο Πέκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-44, 61-61, 69-81.

Μάλαγα: Καμπέθας 8 (2), Χιμένεθ 4 (1), Άρτσιμπαλντ 2, Χέισλιπ 13 (1), Κελάτι 10 (1), Ροντρίγκεθ 9 (1), Εν Ντόνγκ 5, Κουκ 11 (3), Βελς 7 (1), Γκάμπριελ.

Παναθηναϊκός: Περπέρογλου, Φώτσης, Μπατίστ 7, Νίκολας 19 (4), Διαμαντίδης 10 (2), Πέκοβιτς 15, Σπανούλης 9 (1), Γιασικεβίτσιους 18 (3), Κέτσμαν 3 (1).