Σαν σήμερα: Όταν ο “Εξάστερος” ισοπέδωσε τον Άρη και σήκωσε τη κούπα

Σαν σήμερα πριν από 7 χρόνια ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 15ο Κύπελλο Ελλάδας επικρατώντας του Άρη με 90-53. Ο τελικός φιλοξενήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης και η ατμόσφαιρα ήταν εορταστική.

Οι «πράσινοι» του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν το φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου, ειδικά αφού απέκλεισαν τον Ολυμπιακό στην ημιτελική φάση είχαν τον πρώτο λόγο. Στο πρώτο ημίχρονο, όμως, του αγώνα η ομάδα της Θεσσαλονίκης εμφανίστηκε ιδιαίτερη ανταγωνιστική και δυσκόλεψε το έργο των παικτών του Παναθηναϊκού. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 40-40, ενώ ο Άρης είχε προηγηθεί με 5 πόντους(35-40).

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον «εξάστερο». Το σύνολο του Πεδουλάκη ήταν εύστοχο πίσω από τα 6.75 και απέκτησε διψήφια διαφορά σχετικά εύκολα, ενώ η πιεστική άμυνα έδινε ενέργεια στην επίθεση με αποτέλεσμα οι παίκτες του Άρη να σκοράρουν συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο μόλις 13 πόντους(6 στην 3η περίοδο και 7 στην 4η περίοδο). Εν αντιθέσει ο Παναθηναϊκός είχε σε καλή μέρα τους σουτέρ του και κατέκτησε εύκολα στο Κύπελλο Ελλάδας.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Κάρυ, Φώτσης και Ούκιτς, ενώ οι ηγετικές φυσιογνωμίες των Διαμαντίδη και Μπατίστ έδωσαν την δική τους αίγλη που θύμιζε το ένδοξο παρελθόν.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8 (2), Κάρι 17 (3), Μπατίστ 4, Φώτσης 11 (3), Ούκιτς 6, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7 (1), Παππάς 7 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ματσιούλις 13 (3).|

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 12 (2), Χαντ, Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Λαρεντζάκης, Βεζένκοβ 9 (1), Μούρτος 5, Αθηναίου 10 (1).

Οι καλύτερες φάσεις του τελικού:

«Καθάρισε» την Α.Ε.Κ

Σαν σήμερα το 1992 στην αυλαία του β’ γύρου ο Παναθηναϊκός του Βασίλη Δανιήλ υποδέχτηκε την ΑΕΚ στο Ο.Α.Κ.Α και την κέρδισε με 2-0 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Σαραβάκο ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του.