Σαν σήμερα: Παγκόσμιος Παναθηναϊκός( pics & vid)

«Παγκόσμιος» Παναθηναϊκός

Σαν σήμερα το 1971 Στις 15 Δεκεμβρίου 1971 ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τη Νασιονάλ Μοντεβιδέο στον πρώτο τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου και γίνεται η μοναδική ελληνική ομάδα που διεκδίκησε τον παγκόσμιο τίτλο.

Ο Παναθηναϊκός του Φέρεντς Πούσκας, παρατάχθηκε απέναντι στην Νασιονάλ Μοντεβιδέο, στον πιο σημαντικό αγώνα ελληνικής ομάδας εκτός συνόρων στις 15 Δεκεμβρίου 1971. Το γήπεδο κατάμεστο. Το sold out είχε ανακοινωθεί πολλές μέρες πριν. Ο πρώτος αγώνας διεξήχθη στον Πειραιά στο Στάδιο Καραϊσκάκη και στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 35.000 θεατές (38.440 σύμφωνα με άλλες πηγές).

Οι πράσινοι άρχισαν καλύτερα τον αγώνα από τους φιλοξενούμενους και θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει νωρίς το σκορ. Η ευκαιρία του Αντωνιάδη στο 6ο λεπτό, όμως, δεν έγινε γκολ και το ίδιο συνέβη στο 42′ πάλι από τον ίδιο παίκτη.

Τελικά το πολυπόθητο πράσινο γκολ ήρθε στο 46ο λεπτό. Από την σέντρα του Δομάζου, ο Φυλακούρης πετάχτηκε και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μάνγκα γράφοντας το 1-0 για την ελληνική ομάδα.

Η χαρά των ελλήνων φιλάθλων και των παικτών του Παναθηναϊκού δεν κράτησε παρά μόνο για τέσσερα λεπτά. Στο 50′ οι Κουμπίλια, Μινέιρο και Εσπάνγκο συνδυάστηκαν άψογα με τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Αρτίμε, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή και με αριστερή βολίδα, «νίκησε» τον Οικονομόπουλο φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Ο τραυματισμός του Τομαρά

Στο 21ο λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη απώλεια καθώς μετά από χτύπημα, ο Γιάννης Τομαράς έπεσε λιπόθυμος στο έδαφος, έχοντας υποστεί διπλό κάταγμα κνήμης, με συνέπεια το πόδι του να κοπεί στα δύο και να τερματιστεί η καριέρα του καθώς μετά την επιστροφή του ένα χρόνο αργότερα δεν κατάφερε να επανέρθει στα επίπεδα που βρισκόταν.

Παναθηναϊκός: Οικονομόπουλος, Τομαράς (60’ Βλάχος), Αθανασόπουλος, Ελευθεράκης, Καψής, Σούρπης, Δημητρίου, Φυλακούρης, Αντωνιάδης, Δομάζος, Κουβάς (21’ Δεληγιάννης).

Νασιονάλ: Μάνγκα, Μπρούνελ (Μάσνικ), Ούμπινα, Μοντέρο, Καστίγιο, Μπλάνκο, Κουμπίλια, Μανέιρο, Εσπάνγκο, Αρτίμε, Μοράλες.