Σαν σήμερα: Panathinaikos, πράσινος θεός (vids)

Panathinaikos στους «8»

Σαν σήμερα το 1995 ο Παναθηναϊκός με οδηγό το 3-1 του πρώτου αγώνα στην Αθήνα φιλοξενήθηκε από την γαλλική Ναντ. Το ματς έληξε ισόπαλο 0-0 και οι «πράσινοι» προκρίθηκαν στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ (ΡΑΜΟΝ ΡΟΤΣΑ): Βάντσικ, Αποστολάκης, Ουζουνίδης, Χριστοδούλου, Καλιτζάκης, Μάρκος, Μπορέλι (89′ Γκούμας), Γ.Σ. Γεωργιάδης, Λαγωνικάκης, Μαραγκός, Καπουράνης.

Η «9αρα» επί του Εδεσσαϊκού

Σαν σήμερα το 1992 τα πιο πολλά τέρματα σε αγώνα πρωταθλήματος συμείωσε ο Παναθηαϊκός ,αφού συνέτριψε με 9-1 την ομάδα της Πέλλας. Οι παίκτες του Ίβιτσα Όσιμ βρέθηκαν σε δαιμονιώδη βραδιά και προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο σκορ ,στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ,ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχαν ήδη σκοράρει πέντε γκολ.

Τα τέρματα του «τριφυλλιού» σημείωσαν οι :Καπουράνης (7΄), Μπορέλι (8΄, 21΄), Αντωνίου (35΄), Βαζέχα (44΄, 73΄, 82, 88΄) και Αποστολάκης(61΄).