Σαν σήμερα: Σάρωσαν οι Τριφυλλοφόροι στο Καραϊσκάκη

Στις 26/8/73 οι “πράσινοι” αθλητές έδωσαν κάτι παραπάνω από το 100% του εαυτούς στα αγωνίσματα του στίβου, στο στάδιο Καραϊσκάκη.

“Κύριος” πρωταγωνιστής ήταν ο σπρίντερ, Γαβριήλ Αρνέλλος , ο οποίος ήταν βασικό μέλος της ομάδας 4×100 που πήρε την πρώτη θέση με επίδοση 40.2 δευτερόλεπτα.

Από κει και έπειτα ο Σταύρος Μουταφσίδης πήρε το δεύτερο μετάλλιο στην σφύρα (69.74 μέτρα) και ο Σπήλιος Ζαχαρόπουλος πήρε δύο χάλκινα μετάλλια στα 1.500 και στα 5.000 μέτρα. Η αθλήτρια του Τριφυλλιού, Βάσω Καραφύλη , κατέκτησε την τρίτη θέση στην δισκοβολία, ενώ ο Ζήσης Κουρέλλος βγήκε 4ος στο δέκαθλο με 7.133 βαθμούς.

Ακόμα ο Χρήστος Καραγιώργος πήρε τήν 4η θέση στα 20.000 μέτρα βάδην, ενώ ο Νίκος Τσιάρας βγήκε 6ος στην δισκοβολία και ο Γ. Φακιολάς που κατέλαβε την έκτη θέση στο αγώνισμα του βάδην.