Σέρχι Ροντρίγκεζ: Ένας δύσκολος αντίπαλος ενόψει

Με αφορμή την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, το trifilara.gr σας παρουσιάζει τις εμφανίσεις του Σέρχιο Ροντρίγκεζ, κόντρα στο Τριφύλλι.

Συγκαταλέγεται στους κορυφαίους γκαρντ της Ευρώπης. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ (αλλιώς Σέρχι ή Τσάτσο) έγινε γνωστός από την εξαετία του στη Ρεάλ Μαδρίτης (2010-2016), ενώ η παρουσία του στη Βασίλισσα αποτέλεσε το… διαβατήριο του Ισπανού για τη δεύτερη θητεία στο NBA, εκεί όπου αγωνίστηκε με τις φανέλες των Μπλέιζερς, Κινγκς, Νικς και Σίξερς.

Από το 2012 και ύστερα, ο Σέρχι έχει αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό 10 φορές στην Ευρωλίγκα, εκ των οποίων υπάρχουν και κάποιες εξαιρετικές εμφανίσεις. Το πρώτο παιχνίδι του 33χρονου καλαθοσφαιριστή ήταν στις 12 Οκτωβρίου του 2012, στη νίκη της Ρεάλ επί του Παναθηναϊκού στη Μαδρίτη με 85-78.

Ο Ισπανός αγωνίστηκε για 14 λεπτά και σημείωσε 4 πόντους και 2 ασίστ, ενώ στις 15 Νοεμβρίου του ίδιου έτους, πέτυχε 3 πόντους και έκανε 3 λάθη σε 5 λεπτά αγωνιστικής δράσης, στην ήττα των Μαδριλένων από τους Πράσινους στο ΟΑΚΑ με 79-68.

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά την ίδια σεζόν, στο –τότε- Top 16 της Euroleague. Το πρώτο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στις 25 Ιανουαρίου 2013 (νίκη της Ρεάλ με 58-54, στο ΟΑΚΑ), στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Ο “Τσάτσο” πήρε 22 λεπτά συμμετοχής και τελείωσε το ματς με 6 πόντους, 3 ασίστ και 2 λάθη. Στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Παλάθιο ντε Ντεπόρτες (στη νίκη του Παναθηναϊκού με 74-73), ο Ροντρίγκεζ σημείωσε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 19 λεπτά αγωνιστικής δράσης.

Τη σεζόν 2014-2015, Σέρχι και Παναθηναϊκός συναντήθηκαν 2 φορές. Η πρώτη αναμέτρηση έλαβε χώρα στη Μαδρίτη, στις 22 Ιανουαρίου 2015, με τη Ρεάλ να νικά το Τριφύλλι με 83-65. Ο Ισπανός γκαρντ πραγματοποίησε μια μεστή εμφάνιση, με 10 πόντους, 1 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος, αγωνιζόμενος για 21 λεπτά.

Μετά από τρεις μήνες, το Τριφύλλι επιβλήθηκε της ισπανικής ομάδας στο ΟΑΚΑ με 85-69, ένα σκορ που επηρέασε και τον Τσάτσο, ο οποίος κινήθηκε σε ρηχά νερά (4 π, 4 ριμπ., 5 ασ., 2 λ. σε 22 λεπτά αγώνα).

Μετά από ένα… διάλειμμα στο NBA, ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ επέστρεψε στην Ευρώπη για λογαριασμό της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Στο πρώτο του –μετά την επιστροφή του- ματς κόντρα στους Πράσινους, ο Σέρχι έβγαλε μάτια, μιας και κατέγραψε 25 πόντους, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 29 λεπτά, στη νίκη της ΤΣΣΚΑ με 81-63.

Στο δεύτερο παιχνίδι της χρονιάς, η ομάδα της Μόσχας νίκησε μέσα στο ΟΑΚΑ (75-70) και ο Ισπανός τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Τη σεζόν 2018-2019, ο Παναθηναϊκός συνάντησε δύο φορές την ΤΣΣΚΑ, στο πλαίσιο της Regular Season. Στο πρώτο ματς ανάμεσα στους δύο συλλόγους (οι “πράσινοι” πανηγύρισαν τη νίκη με 96-84, στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι του Ρικ Πιτίνο), ο Ροντρίγκες πραγματοποίησε την πιο αντιπαραγωγική του εμφάνιση απέναντι στο Τριφύλλι, αφού τελείωσε το παιχνίδι με 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 11 λεπτά αγωνιστικής δράσης.

Μετά από τρεις μήνες (13/3/2018), ο Παναθηναϊκός έμελλε να νικήσει (78-77) στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ, χάρις στο buzzer beater τρίποντο του Νικ Καλάθη. Από την πλευρά του, ωστόσο, ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ έκανε ότι περνούσε από το χέρι του, καταγράφοντας στο κοντέρ του 23 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη, σε 33 λεπτά αγωνιστικής δράσης.

Απόψε (17/10, 21:30) το βράδυ, το Τριφύλλι θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ την Αρμάνι Μιλάνο, της οποίας ηγείται ο Σέρχι, ένας καλαθοσφαιριστής που χαίρει την εκτίμηση του φίλαθλου κόσμου σε όλη την Ευρώπη.