Super League: Ο Ιωνικός έγινε η πρώτη ομάδα που κατορθώνει να ισοφαρίσει τον Παναθηναϊκό (vids)

Πολλούς λόγους να χαμογελούν έχουν σήμερα (22/12) οι άνθρωποι του Ιωνικού, μετά την ισοπαλία που απέσπασε η ομάδα τους στο χθεσινό παιχνίδι με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στη Νίκαια.

Και αυτό γιατί πέρα από τα βαθμολογικά και τα ψυχολογικά οφέλη, οι “μπλε” κατόρθωσαν να γίνουν η πρώτη ομάδα που ισοφαρίζει το “τριφύλλι” στη φετινή Super League.

Αξίζει να σημειωθεί πως η τελευταία ελληνική ομάδα που πέτυχε κάτι ανάλογο ήταν η ΑΕΚ. Για την ακρίβεια αυτό συνέβη στα περσινά πλέι οφ, με τους δύο “μονομάχους” να αναδεικνύονται ισόπαλοι 1-1 στη Λεωφόρο.

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν τότε με γκολ του Αϊτόρ, με τον Άμραμπατ να διαμορφώνει το τελικό σκορ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, σκοράροντας από το σημείο του πέναλτι.

Μετά τους “κιτρινόμαυρους”, κάτι αντίστοιχο πέτυχε και η Σλάβια Πράγας, στη ρεβάνς της Λεωφόρου για τον τρίτο προκριματικό του UEFA Conference League . Συγκεκριμένα οι Τσέχοι ισοφάρισαν στην εκπνοή, διαμορφώνοντας έτσι τελικό 1-1. Το “τριφύλλι” είχε προηγηθεί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους με τον Σποράρ.