Τι είδατε και τι έγινε πραγματικά στο “διπλό” στο Περιστέρι (pics,vids)

Ο Παναθηναϊκός άλωσε το Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο με σκορ 3-2.   Μπορεί η γραμμή μαζινό να έσπασε, ωστόσο μετά από δυο χρόνια ο Παναθηναϊκός βρήκε λύση και σε αυτό πετυχαίνοντας 3 γκολ!

Οι “πράσινοι” επανέλαβαν κάποια λάθη στην δημιουργία φάσεων αλλά όταν μπήκε το…ιππικό από τη Γαλλία, έγινε πολύ πιο γρήγορος και επικίνδυνος…Ήρθε η ώρα να μιλήσουν οι αριθμοί!

ΤΙ ΕΙΔΑΜΕ ΣΤΟ ΧΟΡΤΟ

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι μπήκε δυνατά στην αρχή του ματς μέχρι το χρονικό σημείο του γκολ στο 10′ με πρωταγωνιστή τον Φραν Βέλεθ. Έπειτα, η απόδοση του Παναθηναϊκού έπεσε μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, παρά το 52-48 οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα.

Οι “πράσινοι” δημιούργησαν μόλις 2 τελικές στα 45 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο αυτές φάσεις έγιναν από στημένες μπάλες και η μία κατέληξε στα δίχτυα του Ατρομήτου από τη κεφαλιά του Βέλεθ ή δεύτερη η κεφαλιά του Βιγιαφάνες. Ο  Παναθηναϊκός είχε εγκλωβιστεί στα λάθη του, συνολικά μετρούσε 32 από τα 51 λάθη στο πρώτο μέρος ενώ στο δεύτερο μέρος έγινε Παναθηναϊκός με 19.

Αναλυτικά, ο Βέλεθ είχε (αν και σκόραρε) 8 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, ο Χατζηθεοδωρίδης με 5 , Καμπετσής και Βιγιαφάνιες με 4  Με αυτόν τον αριθμό λαθών είναι πολύ λογικό να μην υπάρχει παραγωγή φάσεων καθώς η μπάλα έπεφτε συνεχώς σε λάθος πόδια. Μάλιστα, αυτό του Χατζηθεοδωρίδη στο 45+3′ – όταν έβγαλε στην αντεπίθεση τον Ατρόμητο με σουτ του Νάτσο στην τελευταία προσπάθεια του Ατρομήτου πριν την ανάπαυλα – δεν αποδείχτηκε μοιραίο

Οι “ελεύθεροι σκοπευτές” του Παντελίδη, Αγκάγεφ, Νάτσο και Μουνίθ σούταραν έξω από το box πιέζοντας την “πράσινη” άμυνα. Όπως σας είχε επισημάνει σε προηγούμενο άρθρο το “Τ”,  οι παίκτες του Ατρομήτου αποτελούν κίνδυνο – θάνατο στις εναέριες μονομαχίες, όπως επιβεβαιώθηκε στο ματς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο αλλά βάφτηκε καταπράσινο… Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ξανά  με το καλημέρα στο 48’ μετά τη λάθος εκτίμηση του Γιαννώτη από το γέμισμα του Βέλεθ, όπου εκμεταλλεύτηκε ο Καρλίτος για το 1-2.

Η αδυναμία των Μαουρίσιο και Αλεξανδρόπουλου να περιορίσουν τους Χαρίση και Γκάλο έδωσαν το πλεονέκτημα στους γηπεδούχους. Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ατρόμητος έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια. Εκεί ο Γκάλο έκανε τη σέντρα και ο Αγκάγιεφ πάλι με κεφαλιά έκανε το 2-2.Μάλιστα, οι Περιστεριώτες είχαν 100% επιτυχία στις επιθέσει από ψηλά αφού με δύο κεφαλιές πέτυχαν δύο γκολ.

Στο τέλος, οι “πράσινοι” ήπιαν τον… γαλλικό καφέ τους και ξύπνησαν! Οι νεοαποκτηθέντες έδωσαν άλλο αέρα στον Παναθηναϊκό. Κυκλοφόρησε η μπάλα. Έγινε πιο γρήγορος, πιο μεθοδικός, με περισσότερο καθαρό μυαλό. Με δύο μπαλιές “κλείδωσαν” την αναμέτρηση. Στο 84′, ο γκολκίπερ της “πράσινης” εστίας Σωκράτης Διούδης έκανε γέμισμα και τροφοδότησε τη μπάλα στον  Ενγκμπακοτό. Ο Κονγκολέζος  με μια  τρομερή ενέργεια από δεξιά, έκανε παράλληλη πάσα μέσα στην περιοχή και ο Σανκαρέ εκτέλεσε σε 2 χρόνους.

Εν κατακλείδι, ο Παναθηναϊκός ήταν αποτελεσματικός και χτύπησε αστραπιαία τον αντίπαλο του στη μικρή περιοχή. Οι παίκτες του Μπόλονι είχαν 67%επιτυχίας στο box αφού στα 3 σουτ εντός περιοχής τα 2 έγιναν γκολ, τη στιγμή που οι “πράσινοι” δυσκολεύονταν να βάλουν 1.

Σε αυτό το παιχνίδι “κέρασαν” στον Ατρόμητο τρία… Μπορεί να έμεινε στα κλασικά του νούμερα 1 γκολ ανά 7 τελικές, όμως αυτή τη φορά δεν άφησε τίποτα να πέσει κάτω. Χτύπησε αλύπητα με 3 τέρματα. Το κυρίότερο όμως άφησε πάρα πολλές υποσχέσεις για το μέλλον…