Την… πλήρωσε η Φενέρ!

Ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο έδειξε κόντρα στη Φενέρμπαχτσε  ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Οι “πράσινοι” ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση, ενώ και στην άμυνα έγινε πολύ καλή δουλειά, και η νίκη με 84-74 ήρθε με φυσιολογικό τόπο, στο μικρό τελικό του 2ου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Οι ΝτεΣόν Τόμας και Τζίμερ Φίντεντ ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση. Οι δυο τους σημείωσαν συνολικά 36 πόντους (21 και 16 αντίστοιχα), δείχνοντας πως θα αναλαμβάνουν πολλές πρωτοβουλίες στα έμπροσθεν. Πολύ καλός και ο Καλάθης με 9 πόντους και

Με τους Καλάθη, Φρίντεντ, Τζόνσον, Τόμας και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο παναθηναϊκός ΟΠΑΠ την αναμέτρηση με την Φενέρμπαχτσε και στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα με 3-9 στο 4’, με το πρόβλημα μέσα στη ρακέτα να παραμένει υπαρκτό.

Έτσι οι “πράσινοι” προσπάθησαν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Φριντέντ να βρίσκει στόχο από τα 6.75, μείωσε σε 8-9, δύο λεπτά αργότερα. Όμως οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχαν άμεση αντίδραση.

Παρόλα αυτά ο Φριντέντ ήταν on fire. Έχοντας φτάσεις στους 12 πόντους με 4/4 τρίποντα, ο παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 16-13 στο 8’, δείχνοντας πως θα αποτελέσει το… φονικό όπλο του Τριφυλλιού για τη φετινή σεζόν και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σουτ από την περιφέρεια και να προηγείται με 24-21 με buzzer beater του Τόμας.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με την έναρξη της 2ης περιόδου, μ με τον Πεδουλάκη να βάζει τους Βουγιούκα, Μπράουν και Μπέντιλ στο ματς, ψηλώνοντας έτσι την πεντάδα, καθώς ο Ράις ήταν καθαρός άσος.
Στο 12’ οι νταμπλούχοι Ελλάδος είχαν το προβάδισμα με 30-25, καθώς εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Φενέρ από το ζωγραφιστό, ενώ είχαν πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και αυτό το γεγονός βοήθησε στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Μπέντιλ και Βουγιούκας είχαν άψογη συνεργασία στη ρακέτα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει η διαφορά ακόμα και στο +10 (37-27) στο 16’ και οι παίκτες του Τριφυλλιού βρήκαν τρεξίματα στον ανοιχτό γήπεδο και “χτύπησαν” την άμυνα των Τούρκων.

Επίσης οι Τόμας και Καλάθης βρισκόντουσαν με… κλειστά μάτια, έχοντας άψογη συνεργασία. Οι δύο τους έδειξαν τα… προσεχώς της σεζόν και έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 48-33, παίζοντας εντυπωσιακό δεκάλεπτο, καθώς είχε επιμέρους σκορ 24-12.

Οι “πράσινοι” μπήκαν με… κεκτημένη ταχύτητα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Φρίντεντ συνέχιζε να κάνει τα… δικά του στην επίθεση, αλλά και στην οργάνωση, και έτσι στο 22’ το σκορ έφτασε ακόμα και στους 20 πόντους (53-33) και μάλιστα τη διατηρούσε με σχετική ευκολία.

Όμως η Φενέρμπαχτσε κατάφερε με ένα σερί 5-0 να ρίξε τη διαφορά (59-42) στο 26’και παρά το ανακάτεμα της “τράπουλας” από τον Πεδουλάκη, η ομάδα απέδιδε εξαιρετικά μέσα στο παρκέ, βγάζοντας μάλιστα και ορισμένους αυτοματισμούς.

Το μεγαλύτερο χειροκρότημα στο ματς το έλαβε ο Νίκος Παππάς, ο οποίος μπήκε για πρώτη φορά στο γήπεδο στο 28’ και όπως ήταν φυσικό γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η 3η περίοδος να λήξει με το σκορ στο 63-48, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά (65-53) στο 32’ και έτσι ο τεχνικός των “πρασίνων” επιστράτευσε την… παλιά “φουρνιά” κατά τα 4/5, καθώς το μόνο νέο πρόσωπο ήταν ο Φρίντεντ και αυτό βοήθησε αρκετά στους… αυτοματισμούς που είχαν δημιουργηθεί από την περσινή σεζόν.

Έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 84-74 κόντρα στη Φενέμπαχτσε και κατέκτησε την 3η θέση στον μικρό τελικό του 2ου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-33, 63-49, 84-74