To “άρρωστο” ματς του Πρωτοψάλτη και το “step up” του Aνδρεόπουλου (vid)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε χθες (4/3) του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 3-1 σετ, στο μεγάλο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής της B’ φάσης της Volley League. Έτσι οι “πράσινοι” ανέβηκαν και πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, καθώς έφτασαν στους 16 πόντους, τη στιγμή που ο “Δικέφαλος του Βορρά” έμεινε στους 15.

Κατά τα άλλα σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός κερδίσει σήμερα τον Μίλωνα θα φτάσει τους 14, ενώ ο Φοίνικας Σύρου έχει την ευκαιρία να ανέβει στους 11, αρκεί να κάμψει την αντίσταση της Κηφισιάς.

Αναμφίβολα μεγάλο μερίδιο στη χθεσινή νίκη έχει ο νεαρός ακραίος του “τριφυλλιού” Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος, καθώς κράτησε σε πολύ καλό επίπεδο την “πράσινη” υποδοχή, ενώ την ίδια στιγμή τελείωσε πολλές δύσκολες μπάλες στην επίθεση, σε κρίσιμα σημεία.

Ειδικά το εξαιρετικό πλασέ με το οποίο νικάει το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ στο τέταρτο σετ (και ενώ το σκορ είναι 22-21 υπέρ των γηπεδούχων), δείχνει την τεράστια κλάση και την αλματώδη πρόοδο του 21χρονου.

Παρόλα αυτά ο τίtλος του MVP της χθεσινής αναμέτρησης ανήκει ξεκάθαρα στον έτερο ακραίο των “πράσινων” Θανάση Πρωτοψάλτη, αφού ο τελευταίος έκανε τα πάντα στο γήπεδο.

Για την ακρίβεια έβγαλε δύσκολες άμυνες (ειδικά αυτή στο 22-21 υπέρ του ΠΑΟΚ, στο τέταρτο σετ στο “πέναλτι” του Κουκλίνσκι, είναι για σεμινάριο), προβλημάτισε σε μεγάλο βαθμό την αντίπαλη oμάδα από το σερβίς, βοήθησε στην υποδοχή (όπως κάνει πάντα), πήρε κρίσιμους πόντους από το μπλοκ (με κορυφαίο αυτόν στο 24-24 στο τέταρτο σετ όπου σταμάτησε τον Ούντρις) και φυσικά τα πήγε περίφημα και στην επίθεση.

Για να διαπιστώσει κάποιος του λόγου το αληθές αρκεί να δει τα στατιστικά του, στα οποία ωστόσο δεν αποτυπώνεται η κρισιμότητα και η σημασία όσων πέτυχε (19/36 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες).

Και αυτό γιατί αν απομονώσουμε μόνο όσα έκανε στο τέλος του τέταρτου σετ, στο οποίο έμελλε να κριθεί ο νικητής της αναμέτρησης, θα καταλάβουμε πόσο κομβική ήταν η απουσία του στο ματς των δύο ομάδων στο ίδιο γήπεδο, στην Ά φάση του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά:

Στο 22-21 υπέρ του ΠΑΟΚ βγάζει μία πολύ δύσκολη άμυνα στο “πέναλτι” (πέναλτι ονομάζεται η επίθεση όπου ένας παίκτης τελειώνει μία φάση με κάρφωμα χωρίς να αλλάξει πάσα, ύστερα από κακή υποδοχή του αντιπάλου) του Κουκλίνσκι, δίνοντας την ευκαιρία στον Ανδρεόπουλο να ισοφαρίσει.

Στο 23-22 απαντάει με άριστη υποδοχή στο σερβίς του Καναδού, με τον Ανδρεόπουλο στη συνέχεια να τελειώνει και αυτή τη φάση.

Στο 24-23 κερδίζει ένα έξυπνο μπλοκ άουτ και κρατάει τον Παναθηναϊκό μέσα στο σετ.

Στο 24-24 σταματάει με μπλοκ τον Ούντρις, δίνοντας στον Παναθηναϊκό το πρώτο του ματς μπολ στο παιχνίδι

Στο 24-25 τελειώνει tο ματς νικώντας το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ.

Η “άρρωστη” εμφάνιση του διεθνή ακραίου ήρθε σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο της σεζόν, αφού με αυτή τη νίκη οι “πράσινοι” πέρασαν από την έδρα του μεγάλου τους αντιπάλου, ενώ ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Βέβαια για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους τίποτα δεν κρίθηκε χθες, ωστόσο και μόνο το γεγονός πως οι “πράσινοι” έφυγαν με το “διπλό” από μία αναμέτρηση που η νίκη ήταν μονόδρομος για πολλούς λόγους, δημιουργεί μεγάλη αισιοδοξία ενόψει της συνέχειας.

Κατά τα άλλα, συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν για λογαριασμό του “τριφυλλιού”, αφού όλοι τους έδωσαν πολλά για να έρθει αυτή η νίκη. Λίγο παραπάνω βέβαια πρέπει να σταθούμε στον “μαέστρο” της “πράσινης” επίθεσης, τον πασαδόρο Άξελ Γιάκμομπσεν, ο οποίος μοίρασε υποδειγματικά το παιχνίδι, σε ένα ακόμα μεγάλο ντέρμπι.

Πλέον ακολουθεί ένα δύσκολο ματς για τους “πράσινους” οι οποίοι θα υποδεχθούν την Τετάρτη (9/3) τον Φοίνικα Σύρου για το Κύπελλο Ελλάδος, ενώ τρεις μέρες αργότερα θα αντιμετωπίσουν στο ίδιο γήπεδο την Κηφισιά, για το πρωτάθλημα.

Μεγάλο ενδιαφέρον θα έχει και το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής, όπου ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη. Ο νικητής του αγώνα θα μείνει ζωντανός στη μάχη του τίτλου, ενώ η ηττημένος θα χάσει σημαντικό έδαφος.

Σε περίπτωση τάι μπρέικ βέβαια, μεγάλος κερδισμένος θα είναι ο Παναθηναϊκός.