Το εντυπωσιακό περσινό ξεκίνημα του Μπουζούκη

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Άρη στην Θεσσαλονίκη την Κυριακή (15/9) για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος και επιθυμεί να βρει την πρώτη του φετινή νίκη. Οι “πράσινοι”, μετά από δύο αγωνιστικές μετρούν μόλις ένα βαθμό, έχοντας μία ισοπαλία με την Λαμία (1-1) και μία οδυνηρή ήττα από τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ (1-3).

Παρά την ενίσχυση κατά την μεταγραφική περίοδο και την πολύ καλή εικόνα που έδειξε στα φιλικά απέναντι σε μεγάλους αντιπάλους όπως Άγιαξ, Φέγενορντ και Μπεσίκτας, ο Παναθηναϊκός έχει κάνει ένα πολύ χειρότερο ξεκίνημα από την περσινή μεταβατική σεζόν.

Στο περσινό πρωτάθλημα, μετά από δύο αγωνιστικές, το “τριφύλλι” μετρούσε ισάριθμες νίκες. Στην πρεμιέρα είχε επικρατήσει της Ξάνθης στα Πηγάδια (1-0) και στην δεύτερη αγωνιστική επιβλήθηκε της Λαμίας με 3-1 στο ΟΑΚΑ. Χαρακτηριστικό βέβαια είναι πως, ο πρωταγωνιστής των “πρασίνων” σε εκείνο το νικηφόρο ξεκίνημα, έχει αγωνιστεί για μόλις 53 λεπτά στις δύο φετινές πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, καθώς επιστρέφει από τραυματισμό.

Ο λόγος για τον Γιάννη Μπουζούκη, ο οποίος έλαμψε στο περσινό ξεκίνημα της σεζόν. Στο επίσημο ντεμπούτο του στην βασική ενδεκάδα των “πρασίνων”, σκόραρε το γκολ της νίκης στα Πηγάδια κόντρα στην Ξάνθη, με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή.

Έξι μέρες αργότερα, οι “πράσινοι” υποδέχθηκαν την Λαμία στο ΟΑΚΑ και ο 21χρονος μέσος πρωταγωνίστησε ξανά. Αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και με δικό του γκολ, άλλο ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στο 15′. Κάθε επίθεση της ομάδας περνούσε από τα πόδια του και είχε συμμετοχή και στο 2-1 του “τριφυλλιού”, βρίσκοντας τον Καμπετσή μέσα στην περιοχή, πριν αυτός πασάρει στον Εμμανουηλίδη που εκτέλεσε τον Μελισσά.

Πλέον, ο άσος του Παναθηναϊκού δείχνει πως έχει ξεπεράσει πλήρως τον τραυματισμό του και μοιάζει έτοιμος να αγωνιστεί βασικός και πάλι. Πριν 5 μέρες (5/9), ξεκίνησε στο βασικό σχήμα της Εθνικής ομάδας Κ21 και έπαιξε για 63 λεπτά στην φιλική ήττα με 2-0 από την Γερμανία.

Το ματς κόντρα στον Άρη είναι πολύ σημαντικό, καθώς έρχεται μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα αλλά και πριν το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό και μοιάζει το ιδανικό παιχνίδι για μία τρανταχτή επιστροφή του «Μπούζου».