Το πανόραμα της Volley League Γυναικών – Παραμένει πρώτος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ολυμπιακό και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον «αιώνιο» αντίπαλο. Στη βαθμολογία παραμένει πρώτος, ωστόσο ο κλοιός σφίγγει ενόψει της τελικής ευθείας της Volley League Γυναικών.

Τα «Φίνα Κορίτσια» εξακολουθούν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος με 66 βαθμούς. Πλέον ο Ολυμπιακός είναι στους 63 και απομένουν δύο ακόμη αγωνιστικές για το τέλος της κανονικής περιόδου. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, οι «Ερυθρόλευκες» υπερτερούν λόγω των συνολικών κερδισμένων πόντων (183-181 υπέρ της ομάδας του Πειραιά). Στον πρώτο γύρο, ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ και για τον λόγο αυτό, σημασία έχουν οι πόντοι συνολικά.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας συνεχίζει ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου και έφτασε τους 57 βαθμούς, τρεις περισσότερους από τον Άρη που πήρε τη νίκη κόντρα στον Αίαντα.