Το τρίτωσε στο πατρικό, Παναθηναϊκός – ΠΑΣ 2-0 (vid)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League 1. Τα γκολ για τους “πράσινους” πέτυχαν οι Βιγιαφάνιες και Αϊτόρ στο 33ο και 59ο λεπτό αντίστοιχα.

Αποστολή εξετελέσθη! Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα (σκόρερ οι Βιγιαφάνιες και Αϊτόρ) και συνδύασε την επιστροφή στο «Απόστολος Νικολαΐδης» μετά από 950 μέρες, με την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Ένα σερί που πέτυχε για πρώτη φορά φέτος και το οποίο τον εδραιώνει στην πεντάδα.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, είχε συνοχή και ορθολογική ανάπτυξη. Αρχίζει να βρίσκει συνδυασμούς στην επίθεση, όπως στη φάση του 45’, παίζει με σχέδιο και πείθει ότι έχει τους τρόπους να σκοράρει. Εντάσσει και νέους παίκτες στο ροτέισον, όπως ο Αϊτόρ ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο απέδειξε την ποιότητα του με ένα όμορφο γκολ.
Βέβαια, ο Παναθηναϊκός ακόμα έχει τα κενά του… Στο τελευταίο 20λεπτο αδράνησε και επέτρεψε στον ΠΑΣ να απειλήσει. Όπως συνέβη και απέναντι στην ΑΕΚ. Αλλά φαίνεται πως έχει μπει σε τροχιά διόρθωσης των μειονεκτημάτων του…

Πλέον ο Παναθηναϊκός περιμένει απώλεια βαθμών του Άρη την Κυριακή απέναντι στον ΠΑΟΚ, για να μειώσει τη διαφορά του από την τριάδα. Κυρίως, όμως, έχει λόγους να ελπίζει ότι κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, έχει ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα, αφού πια αποδίδει καλά.

Οι “πράσινοι” δυσκολεύτηκαν να βρουν φάσεις στα πρώτα λεπτά, καθώς αμυντικά ο ΠΑΣ λειτουργούσε πολύ καλά. Τελικά η πρώτη φάση του αγώνα ήταν για τον Παναθηναϊκό στο 19’, όταν ο Βιγιαφάνιες γύρισε τη μπάλα στον Μαουρίσιο, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου κατέληξε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν 5 λεπτά αργότερα με το σουτ του Κάργα εκτός περιοχής να περνάει μακριά από τα δοκάρια του Διούδη.

Η πίεση του Τριφυλλιού απέφερε καρπούς στο 33’ όπου ο Μακέντα κέρδισε πέναλτι 3 λεπτά νωρίτερα. Ύστερα από οργανωμένη επίθεση ο Χατζηγιοβάνης έκανε στη σέντρα από τα δεξιά ο Ιταλός πήρε την κεφαλιά, με τον Σάλιακα να διώχνει τη μπάλα με το χέρι.

Η πίεση του Παναθηναϊκού “καρποφόρησε”

Ο Βιγιαφάνιες έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και έκανε το 1-0 για τους «πράσινους», ενώ για τον Αργεντινό ήταν το πρώτο γκολ μετά την επιστροφή του. Δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Ελευθεριάδη μπλόκαρε εύκολα ο Διούδης. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΣ να ισοφαρίσει ήρθε στο 44΄. Εκεί όπου μετά από εκτέλεση φάουλ ο Κάργας έκανε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να αποκρούει εντυπωσιακά και τον Κουρμπέλη να απομακρύνει.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με την απόκρουση του Χουτεσιώτη πάνω στη γραμμή από το  χλιαρό σουτ του Χατζηγιοβάνη.

Δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη η πρώτη φάση ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 46′ με την κεφαλιά του Μπρένερ. Στο 50΄ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με τον Αϊτόρ.

“Κλείδωσε” τη νίκη ο Αϊτόρ

Βέβαια 9 λεπτά ο Ισπανός έκανε το 2-0 και σφράγισε τη νίκη του Τριφυλλιού. Ο Αϊτόρ  κέρδισε την κόντρα στην άμυνα του ΠΑΣ και με ένα τσίμπημα της μπάλας πέτυχε το 2-0 για τους «πράσινους».

Στο 69′ το σουτ του Νάουμετς πέρασε άουτ, ενώ το σουτ του Μακέντα 1 λεπτό αργότερα μπλόκαρε εύκολα ο Χουτεσιώτης. Από το 75′ και μετά ο ΠΑΣ ανέβασε ρυθμό, βγήκε μπροστά και απείλησε τους «πράσινους» με 3 ευκαιρίες.

Το 15λεπτο του ΠΑΣ

Αρχικά στο 75’ ο Διούδης απέκρουσε εντός περιοχής του σουτ του Πίρσμαν, ενώ 3 λεπτά αργότερα Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία στο παιχνίδι να μειώσουν το σκορ. Στο 78΄ο Σάλιακας που έκανε το σουτ σημάδεψε το δοκάρι.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης (71′ Σερπέζης), Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος (46′ Αϊτόρ) Χατζηγιοβάνης (71′ Εμμανουηλίδης), Βιγιαφάνιες (81′ Καρλίτος), Μακέντα (90′ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Ροντρίγκο, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας (46′ Καρτάλης) Κάστρο (83′ Δούμτσης), Σιόντης, Μπρένερ (60′ Νάουμετς), Ελευθεριάδης, Παμλίδης.