Βόλεϊ ανδρών: Κέρδισε με 1-3 στην έδρα του Ολυμπιακού

Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα του Ολυμπιακού και με το τελικό 1-3 σετ πήρε και τους 3 πόντους στην αναμέτρηση και έκανε ένα πολύ “μεγάλο” βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στην κανονική διάρκεια. Μετά τον θρίαμβο στο Λιγκ Καπ, το Τριφύλλι “έσπασε” και την κατάρα στο πρωτάθλημα καθώς νίκησε τον “αιώνιο” αντίπαλο του και στο πρωτάθλημα μετά από 5 χρόνια. Σε καταπληκτική μέρα οι Ράπτης, Γιάκομπσεν και Τσάτσιτς.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό όμως να μην τον αφήνει να ξεφύγει και η διαφορά να είναι στους 2-3 με πόντους, ενώ μια φορά έφτασε και στο +4 (14-10). Εκεί το Τριφύλλι έβγαλε αντίδραση και πήρε για πρώτη φορά στο σετ το προβάδισμα με 16-17. Από εκείνο το σημείο οι “πράσινοι” κράτησαν το προβάδισμα, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Ράπτη και Τσάτσιτς και κατέληξαν να κατακτάν το πρώτο σετ με 22-25 τελικό σκορ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με 1-0 λόγω κόκκινης κάρτας στην πλευρά του Ολυμπιακού. Όμως ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και με ένα δικό του μεγάλο σερί, που δημιουργήθηκε από το καλό του σερβίς, έφτασε να προηγείται με 10-5. Από εκεί, η ομάδα του Μουνιόθ κράτησε την διαφορά που έχτισε και μάλιστα την αύξησε, με τους Ανδρεάδη και Κουμεντάκη να βγαίνουν μπροστά σε εκείνο το σημείο. Η διαφορά πια ήταν πολύ μεγάλη για να καλυφθεί όμως το Τριφύλλι προσπάθησε, μείωσε χωρίς να καταφέρει να απειλήσει για κατάκτηση του σετ και τελικά αυτό κατέληξε στους γηπεδούχος. Το τελικό σκορ ήταν 25-21.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυναμικά από τα προηγούμενα και πήρε μια μεγάλη διαφορά από την αρχή. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν πιο αποφασισμένη σε εκείνο το σημείο και προηγήθηκε με 4-10 πολύ γρήγορα. Οι “πράσινοι” κράτησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με τον Ράπτη να βγαίνει μπροστά και πάλι. Μάλιστα την αύξησαν και πήγαν το σκορ στο 11-19 και κάπου εκεί το σετ είχε “τελειώσει”. Το Τριφύλλι ήταν επιβλητικό από την αρχή μέχρι και το τέλος στο τρίτο σετ και το κέρδισε με μεγάλη ευκολία όπως δείχνει και το 14-25.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες αντάλλαζαν πόντους  μέχρι και 6-6. Εκεί ο Παναθηναϊκός με ένα μικρό σερί πήρε για πρώτη φορά στο σετ ένα προβάδισμα μεγαλύτερο των 2 πόντων με 7-10. Γρήγορα όμως ο Ολυμπιακός έκανε το 12-12. Το σετ παρέμεινε ντέρμπι με τους “αιώνιους” να είναι όλη την ώρα κοντά στο σκορ. Το παιχνίδι πήγε έτσι μέχρι και το 20-20 και ήταν σαν να ξεκινούσαν όλα από την αρχή. Εκεί οι δύο ομάδες σκόραραν από δύο πόντους για το 22-22. Εκεί το Τριφύλλι έβγαλε καρδιά και τελείωσε το παιχνίδι χάρη στο τελικό 23-25