Του γλίστρησε η νίκη, πλήρωσε τα λάθη 1-1 στο Αλκαζάρ

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κερδίσει στη Λάρισα παρά την καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μακέντα έβαλε μπροστά τους “πράσινους” στο 26′, αλλά ο Πινακάς ισοφάρισε στο 87′.

Μετά από ένα μουδιασμένο πρώτο δεκάλεπτο, το Τριφύλλι πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Έχοντας τη μπάλα στην κατοχή του το περισσότερο διάστημα, προσπάθησε με υπομονή να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα της ΑΕΛ.

Οι “πράσινοι” ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη ευκαιρία που έκαναν. Μακέντα και Αγιούμπ συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τους αμυντικούς των γηπεδούχων να τους σταματούν την τελευταία στιγμή, ωστόσο στην εξέλιξη της φάσης ήρθε το 0-1.

Ο Μπουζούκης βρήκε τον Αϊτόρ μέσα στην περιοχή των Λαρισινών, ο Ισπανός γύρισε παράλληλα και ο Μακέντα δεν δυσκολεύθηκε να ανοίξει το σκορ στο 26′. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση, χωρίς να απειληθούν σε κανένα σημείο του ματς.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο. Ενδεικτικό είναι ότι η ΑΕΛ έφτασε στην πρώτη της τελική ενέργεια στο 53ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόρζε. Από το 70ο λεπτό και μετά η εικόνα του ματς άλλαξε. Οι ποδοσφαιριστές του Τριφυλλιού φάνηκαν να χάνουν τη συγκέντρωσή τους και να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη.

Οι γηπεδούχοι σιγά σιγά κέρδιζαν μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να έχουν κάποια καθαρή ευκαιρία. Στο 87′ όμως η Λάρισα βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Τόρζε σέντραρε στον Πινακά ο οποίος ξεχασμένος τελείως από την άμυνα των “πράσινων” δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το τελικό 1-1.

AΕΛ (Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος (72’ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μιχαήλ (77’ Μούζεκ), Φιλίπ, Σπαρβ, Σεσέροβιτς (73’ Γκαζάλ), Τόρζε, Μιλοσάβλιεβιτς (72’ Πινακάς), Τρούγιτς (57’ Πλατέλλας), Ντουρμισάι.

Παναθηναϊκός (Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (75’ Πούγγουρας), Μπουζούκης (88’ Σερπέζης), Κουρμπέλης, Αγιούμπ, Αϊτόρ (88’ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (74’ Σαβιέρ), Καρλίτος (90’+2’ Ιωαννίδης).