Του έχει πάρει τον αέρα (pic, vids)

Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός θα τεθούν αντιμέτωποι στις 19:00 στο άδειο Ρέντη για τον πρώτο τελικό της Volley League. . Φέτος οι ομάδες θα αναμετρηθούν για πέμπτη φορά με την καθεμία να μετράει από δύο εκτός έδρας νίκες.

Η πρώτη τους αναμέτρηση για την φετινή σεζόν διεξήχθη στο κλειστό του Αγίου Θωμά με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό στις 15 Δεκεμβρίου του 2019 για την έβδομη αγωνιστική της Volley League. Οι “πράσινοι”  προηγήθηκαν με 1-0 σετ και παρά το γεγονός ότι οι Ερυθρόλευκοι αντέδρασαν κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στο tie break (ισοφάρισαν σε 2-2).  Εκεί όμως οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα από νωρίς και χάρη σε ένα σερί από άσους του Θοδωρή Βουλκίδη κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-2 σετ.  Για τους “πράσινους είχαν ξεχωρίσει τότε οι Ράνγκελ και Ράπτης.

Η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων έλαβε χώρα στις 13 Φεβρουαρίου του 2020 στο Ρέντη για το League Cup. O Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί σχετικά εύκολα με 2-0 σετ. Όμως ο Δήμήτρης Ανδρεόπουλος έκανε την κίνηση ματ περνώντας στο παιχνίδι τον νεοφερμένο τότε Βόγιν Τσάτσιτς, αντί του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου. Έτσι χάρη στο μπλοκ του και τους εξαιρετικούς Στάροβιτς ( 20 πόντους ) και Ράπτη ( 21 πόντοι) το Τριφύλλι πέτυχε μία τεράστια ανατροπή και έγινε το φαβορί για την κατάκτηση του League Cup.

Δείτε ΕΔΩ τα hilights αυτής της αναμέτρησης:

Η Ρεβάνς του League Cup έγινε στις 19 Φεβρουαρίου με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκο. Οι “πράσινοι” παρατάχθηκαν χωρίς τον ( ήταν άρρωστος) Αλέξανδρο Ράπτη και έτσι αναγκάστηκαν να δώσουν πολλές μπάλες στον ( μεγάλο απόντα του σημερινού παιχνιδιού) Σάσα Στάροβιτς. Ο Σέρβος ανταποκρίθηκε και έτσι το Τριφύλλι παίζοντας πολύ με πρώτο χρόνο και εκμεταλλευόμενο το μπλοκ του προηγήθηκε με 2-0 σετ. Ωστόσο οι ερυθρόλευκοι χάρη στους Φίνγκερ και Κουμεντακη που πέτυχαν 31 και 21 πόντους αντίστοιχα κατάφεραν να αντιδράσουν και να πάρουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα οδηγώντας το παιχνίδι στο χρυσό σετ. Εκεί όμως μίλησε η κλάση του Βόγιν Τσάτσιτς ο οποίος με 2 “πάιπ” έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 15-13 . Η κατάληψη αυτού του σετ σηματοδότησε και τον πρώτο τίτλο του Τριφυλλιού στο Βόλεϊ μετά το 10 χρόνια. Για τους πράσινους ξεχώρισαν οι Στάροβιτς με 23 πόντους Τσάτσιτς με 22 καθώς και ο πασαδόρος Άξελ Γιάκομπσεν.

Η τέταρτη και τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων διεξήχθη στις 6 Μαρτίου στο Ρέντη για την Volley League., με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο League Cup. Oι “πράσινοι” πήραν μία ακόμη νίκη μέσα στο σπίτι του αντιπάλου τους με 3-1 σετ. Κορυφαίος και πάλι ήταν ο νεαρός Αλέξανδρος Ράπτης με 17 πόντους ενώ για τον Ολυμπιακό ο Φίνγκερ είχε 16.