Τρίτη και φαρμακερή του Πανένκα για Χατζηγιοβάνη

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης δεν ευστόχησε στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισε ο Παναθηναϊκός στην Λάρισα. Ο νεαρός πλάγιος επιθετικός εκτέλεσε για τρίτη φορά με τον τρόπο αλά Πανένκα και έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα δύο τερμάτων στο Τριφύλλι. Ο 22χρονος είχε πάρει την ευθύνη στο Κλεάνθης Βικελίδης με τον Άρη πέρυσι στις καθυστερήσεις και επέλεξε να εκτελέσει το πέναλτι με τον συγκεκριμένο τρόπο ευστοχώντας  και δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στους “πράσινους” (1-1). Την φετινή σεζόν στο ματς με τον Βόλο επίσης 1-1 τελικό σκορ στις 8/12 διάλεξε να σκοράρει αλά Πανένκα και τα κατάφερε στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης από την εσχάτη των ποινών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Χατζηγιοβάνης είχε ευστοχήσει σε όλες τις εκτελέσεις πέναλτι έως το παιχνίδι με τον Πανιώνιο την Κυριακή 12/1 και σήμερα δεν κατάφερε να σκοράρει στο δεύτερο πέναλτι που κλήθηκε να “χτυπήσει”.