Τζέιμς για το Ολυμπιακός – Παρτιζάν: “Αυτό δεν ήταν μπρος πίσω”! (pic, vid)

Θέση για την αμφισβητούμενη φάση στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Παρτιζάν πήρε ο Μάικ Τζέιμς!

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Παρτιζάν (98-94) στην παράταση στο ΣΕΦ, ωστόσο το παιχνίδι “στιγματίστηκε” από την κακή διαιτησία και μία λανθασμένη απόφαση των διαιτητών σε κομβικό σημείο του αγώνα!

Έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και ενώ το σκορ ήταν 83-82 υπέρ των Πειραιωτών, ο Κέβιν Πάντερ είχε την μπάλα στην κατοχή του, όμως έχασε τον έλεγχο και οι διαιτητές έδωσαν μπρος-πίσω. Παρόλα αυτά, από το ριπλέι φαίνεται πως ο Αμερικάνος έχει προλάβει να δώσει την μπάλα, πριν ακουμπήσει το σώμα του στο έδαφος, ενώ έχει χάσει και το παπούτσι του από την πίεση του Γουόκαπ!

Φυσικά, αυτή η φάση “αλλοίωσε” την εικόνα του αγώνα, καθώς οι Σέρβοι είχαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τη νίκη, αφού είχαν την τελευταία επίθεση, όμως δεν μπόρεσαν να το κάνουν, λόγω της λανθασμένης απόφασης των διαιτητών.

Στη συνέχεια, ο Νάναλι σκόραρε για τρεις και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (85-85), όμως η “ζημιά” είχε γίνει ήδη. Για την συγκεκριμένη φάση, τοποθετήθηκε και ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος μέσω twitter τόνισε: “Αυτό δεν ήταν μπρος-πίσω”.

Εν τέλει, ο Ολυμπιακός νίκησε και πήγε στο 2-2, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 33 βολές, την ώρα που η Παρτιζάν, για πάνω από δέκα λεπτά, ήταν σαν να αγωνίζεται δίχως σέντερ, αφού Καμίνσκι και Σμάιλαγκιτς αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ!