Βαλένθια – Παναθηναϊκός 81-82: Ο Λεσόρ… έσπασε την ισπανική “κατάρα” στην Λα Φοντέτα!

Με μία εύστοχη βολή του Ματίας Λεσόρ 1.9'' πριν τη λήξη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 82-81 της Βαλένθια στη Λα Φοντέτα!

Mathias Lessort of Panathinaikos in action during theTurkish Airlines EuroLeague, regular season round 19, basketball match played between Valencia Basket and Panathinaikos AKTOR Athens at Fuente de San Luis pavilion on January 5, 2024, in Valencia, Spain.

Με μία εύστοχη βολή του Ματίας Λεσόρ 1.9” πριν τη λήξη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 82-81 της Βαλένθια στη Λα Φοντέτα και με αυτό τον τρόπο… έσπασε την “κατάρα” των 18 διαδοχικών ηττών σε ισπανικό έδαφος!

Οι Πράσινοι που αγωνίστηκαν κόντρα στις “νυχτερίδες” δίχως τον Κώστα Σλούκα, πανηγύρισαν ένα σπουδαίο διπλό και ανέβηκαν στο 11-8, μετά το πέρας της 19ης αγωνιστικής της Euroleague.

Κορυφαίος για το Τριφύλλι στην Ισπανία ήταν ο εξαιρετικά βελτιωμένος, Λούκα Βιλντόζα, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και “κράτησε” την ομάδα του Εργκίν Αταμάν σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης. Παράλληλα, μία μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος μπήκε… στα παπούτσια του Σλούκα και σε 37 λεπτά (!), πέτυχε 13 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Βαλένθια – Παναθηναϊκός: Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον Γκριγκόνις να είναι “ζεστός” στο ξεκίνημα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-7 στο 3’, ενώ ο Λεσόρ “έγραψε” το 3-9 λίγο αργότερα. Πάντως, τα λάθη του Τριφυλλιού και η σκληρή άμυνα της Βαλένθια δεν άφησαν τους Πράσινους να έχουν τον έλεγχο στην πρώτη περίοδο. Οι “νυχτερίδες” έτρεξαν ένα σερί 11-1 και έφτασαν στο +4 (14-10 με το καλάθι του Οτζελέγε στο 6’). Η επίθεση των φιλοξενούμενων δεν είχε βρει ρυθμό, ενώ και η αμυντική συγκέντρωση… απουσίαζε. Έτσι, η ομάδα του Άλεξ Μούμπρου πήρε “αέρα” πέντε πόντων (19-14 με το δίποντο του Τζόουνς στο 8’). Παρόλα αυτά, οι Πράσινοι βελτιώθηκαν στο αμυντικό κομμάτι στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και κατόρθωσαν να την ολοκληρώσουν στο -1 (23-22).

Το Τριφύλλι δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκε στο -7 (33-26 με το δίποντο του Ντέιβις) στο 14’. Βέβαια, ο Παναθηναϊκός δεν “χάθηκε” σε εκείνο το σημείο και με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να κάνει εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, αλλά και να δίνει χρήσιμες λύσεις στην επίθεση, οι Πράσινοι μείωσαν στο καλάθι (36-34) στο 16’. Μάλιστα, λίγο αργότερα, ο Βιλντόζα πήρε το “όπλο” του και έδωσε το προβάδισμα (36-37) στην ελληνική ομάδα, με τους δύο “μονομάχους” να οδηγούνται “χέρι-χέρι” μέχρι το 38’ (40-40). Σε εκείνο το σημείο, οι αμυντικές “παθογένειες” του Τριφυλλιού έκαναν ξανά την εμφάνισή τους και με ένα σουτ τριών πόντων του Οτζελέγε, η Βαλένθια έφτασε εκ νέου στο +5 (45-40). Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε για ακόμη μία φορά και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια (47-47).

Παναθηναϊκός

Ιδανικά μπήκε στην “επανάληψη” ο Παναθηναϊκός, καθώς με καλή άμυνα και δύο εύστοχα τρίποντα του Μήτογλου, έφτασε στο +7 (47-54) στο 22’. Μάλιστα, το Τριφύλλι προηγήθηκε και με 9 πόντους (50-59), χάρη στο εύστοχο τρίποντο του “ζεστού” Βιλντόζα. Κι όμως, τα “παιδικά” λάθη των Πράσινων και η έλλειψη “καθαρού” μυαλού έφεραν το 10-0 των Ισπανών (60-59 με τρίποντο του Χάρπερ στο 28’), οι οποίοι κατόρθωσαν να ολοκληρώσουν την τρίτο περίοδο με το σκορ υπέρ τους (69-66).

Απελπιστικά άστοχος ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με το Τριφύλλι να μένει “κολλημένο” στους 66 πόντους για περίπου πέντε λεπτά. Την ίδια ώρα, η Βαλένθια είχε φτάσει στο +7 (73-66) και φαινόταν να έχει το μομέντουμ του αγώνα. Ο “μαγικός” Βιλντόζα έδωσε “ανάσα” στους Πράσινους (73-69 με σουτ τριών πόντων), οι οποίοι κατόρθωσαν να επιστρέψουν… για τα καλά στο ματς στο 38’, όταν ο Λεσόρ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάρισε σε 77-77. Στη συνέχεια όμως, οι φιλοξενούμενοι, παρότι έβγαλαν τις άμυνες δεν κατόρθωσαν να “ασφαλίσουν” τα ριμπάουντ και το “πλήρωσαν”, όταν ο Ίνγκλς μάζεψε ένα “σκουπίδι” στο 39’ και πέτυχε γκολ-φάουλ για το 80-77.

Ο Γκραντ μείωσε άμεσα με 2/2 βολές, αλλά οι Πράσινοι αδράνησαν στην επαναφορά και ο Τζόουνς έφυγε μόνος του στον αιφνιδιασμό, με τον Γκραντ να προλαβαίνει να του κάνει το φάουλ και να δίνει δύο βολές. Από το ριπλέι βέβαια, φάνηκε ξεκάθαρα πως ο παίκτης των “πορτοκαλί” είχε απλώσει το χέρι του και είχε χτυπήσει τον γκαρντ του Τριφυλλιού, ωστόσο οι διαιτητές δεν… είδαν την παράβαση, πάρα το γεγονός πως συμβουλεύτηκαν το instant replay, έπειτα από challenge του Αταμάν. Ο Τζόουνς έβαλε 1/2 βολές (81-79) και το ματς συνέχισε να είναι “θρίλερ”. Ο Βιλντόζα ανέλαβε την επόμενη επίθεση του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε σε 81-81, 18 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, με τον Χάρπερ να βρίσκει σίδερο στην προσπάθεια του να “χαρίσει” το ροζ φύλλο στη Βαλένθια. Μετά από αυτή την κακή επιλογή του Αμερικάνου γκαρντ, ο Λεσόρ μάζεψε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ από τον Ντέιβις! Με 1.9” να απομένουν, ο Γάλλος σέντερ οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών, όπου έχασε την πρώτη, αλλά πέτυχε την δεύτερη και έγραψε το 81-82. Η Βαλένθια επνέφερε την μπάλα από το δεύτερο μισό, μετά το τάιμ άουτ το Μόυμπρου, ο Οτζελέγε αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Παναθηναϊκός έβγαλε την άμυνα και έφυγε νικητής από την Λα Φοντέτα!

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 47-47, 69-66, 81-82.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ.