Βαλένθια – Παναθηναϊκός 94-91: Λύγισε στην παράταση

Ο Παναθηναϊκός έδωσε τη “μάχη” του στη Βαλένθια, πήγε το παιχνίδι στην παράταση (84-84 η κανονική διάρκεια), ωστόσο έχασε στις λεπτομέρειες από την ισπανική ομάδα με 94-91.

Συγκλονιστικοί οι Γουίλιαμς (21 πόντοι) και Μπέικον (22 πόντοι), οι οποίοι έπαιξαν 42 λεπτά (!), σημαντικοί οι μαχητές Λι και Πονίτκα, σε κακή βραδιά ο Παπαγιάννης (2 πόντοι, 3 ριμπάουντ).

Το παιχνίδι

Η εκκίνηση του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι ήταν εξαιρετική, καθώς οι Πράσινοι επέβαλλαν το ρυθμό τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και στο τέλος της πρώτης περιόδου το Τριφύλλι είχε αποκτήσει διαφορά έξι πόντων (26-20).

Oι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν λειτούργησε καλά και με επιμέρους σκορ 24-15, η Βαλένθια βρέθηκε μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με τρεις πόντους (44-41).

Οι Πράσινοι δεν βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση ούτε στην τρίτη περίοδο, ωστόσο διατηρήθηκαν κοντά στο σκορ (70-63) και το παιχνίδι κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο.

Στα τρία λεπτά πριν από το τέλος, ο Μπέικον ευστόχησε σε τρεις βολές και μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (80-76), ενώ ο σταρ του Παναθηναϊκού με νέες προσπάθειες έφερε το ματς στο καλάθι (82-80), ενώ ο ψύχραιμος Γουίλιαμς και ένα απίθανο καλάθι του Μπέικον έφεραν το ματς στην παράταση (84-84), καθώς ο Αμερικανός αστέρας (12 πόντοι στην τέταρτη περίοδο) δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τελευταίο τρίποντο από μακρινή απόσταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μπέικον συνέχισε τα… δικά του και με τρίποντο στα δύο λεπτά πριν από τη λήξη της παράτασης, έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (91-90).

Ο Ριβέρο έκανε το 94-91 στα 26.7 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, οι Πράσινοι δεν έκαναν καλή επιλογή στην τελευταία τους επίθεση και οι Ισπανοί έφυγαν νικητές από το γήπεδο.