ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2: ΑΔΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ

Ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του και ηττήθηκε από τη Βιγιαρεάλ στην Ισπανία.

Aitor Cantalapiedra of Panathinaikos celebrates a goal of Sebastian Palacios of Panathinaikos during the Europa League, football match played between Villarreal CF and Panathinaikos FC at the Ciutat Valencia Stadium on Nobember 30, 2023, in Valencia, Spain.

Ο… διπρόσωπος Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του στην Ισπανία, ηττήθηκε από τη Βιγιαρεάλ με 3-2 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του UEFA Europa League.

Το Τριφύλλι… πέταξε ένα ημίχρονο και με παιδικά λάθη βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο 47′! Παρόλα αυτά, με την είσοδο του Φώτη Ιωαννίδη, οι Πράσινοι “αφυπνίστηκαν”, μείωσαν και έφτασαν μία… ανάσα από ένα επικό “comeback”, ωστόσο δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα από το “κίτρινο υποβρύχιο”.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς αποκλείστηκε και μαθηματικά από τη συνέχεια της διοργάνωσης και πλέον θέλει τη νίκη στον “τελικό” με τη Μακάμπι Χάιφα στη Λεωφόρο, για να τερματίσει στην 3η θέση, η οποία οδηγεί στο Conference League.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μπρινιόλι, ενώ στην άμυνα – από τα αριστερά στα δεξιά – οι Μλαντένοβιτς, Αράο, Σχένκεφελντ και Βαγιαννίδης. Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Πέρεθ και Τσέριν, ενώ πιο ελεύθερο ρόλο είχε ο Μπερνάρ. Τέλος, στην επίθεση είχαν φανέλα βασικού οι Αϊτόρ (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Σπόραρ (κορυφή).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Βιγιαρεάλ κυκλοφορούσε την μπάλα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο η πρώτη ευκαιρία ανήκε στον Παναθηναϊκό. Από κόρνερ του Μπερνάρ στο 9’, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή στον Ρουμπέν Πέρεθ που σουτάρε δυνατά, για την δύσκολη απόκρουση του Ρέινα.

Στο 20ο λεπτό, ο Μπρινιόλι απέκρουσε το δυνατό σουτ του Μοράλες και ενώ το Τριφύλλι είχε ισορροπήσει την εικόνα του αγώνα, ένα καταστροφικό πεντάλεπτο των Πράσινων, έβαλε σε θέση οδηγού την ισπανική ομάδα.

Στο 29ο λεπτό, ο Άκομαχ πέρασε τον Μλαντένοβιτς και έβγαλε ολομόναχο τον Μπαένα, ο οποίος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μπρινιόλι για το 1-0, την ώρα που οι Ισπανοί έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα στο 34’, όταν ο Κομεσάνια εκτέλεσε ανενόχλητος τον Ιταλό γκολκίπερ του Τριφυλλιού, έξω από την περιοχή.

Μάλιστα, το Τριφύλλι μπήκε με τον χειρότερο τρόπο και στην “επανάληψη” και δέχτηκε και τρίτο γκολ. Ο Αράο με τραγικό λάθος… χάρισε την μπάλα στη Βιγιαρεάλ και ο Μπαένα έδωσε αυτή την φορά την ασίστ για το τέρμα του Μοράλες στο 47′.

Ο Αϊτόρ μείωσε στο 59′, όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ και τρία λεπτά αργότερα, ο Ισπανός κέρδισε πέναλτι, έπειτα από ανατροπή του Άκομαχ. Ο Ιωαννίδης ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, όμως ο Παλάσιος πήρε το… ριμπάουντ και έκανε το 3-1.

Στο 70′, ο Αϊτόρ έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει κι άλλο, με τον Ιωαννίδη να καταφέρνει ότι δεν έκανε ο συμπαίκτης του στο 80ο λεπτό, με εύστοχο πλασέ.

Στο 91’ ο Μπρινιόλι έκανε φανταστική τριπλή απόκρουση σε αντεπίθεση της Βιγιαρεάλ, ενώ ο Ιωαννίδης λίγο έλειψε να ολοκληρώσει το επικό “comeback” στο 94′, όμως κόπηκε τελευταία στιγμή. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε στο “Ντε Λα Κεράμικα”.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Μαρθελίνο): Ρέινα, Φόιτ, Αλμπιόλ (46’ Γκάμπια), Κουένκα, Μορένο, Ακομάχ, Παρέχο, Κομεσάνα, Τριγκέρος (77’ Πεντράθα), Μπαένα (68’ Μορένο), Μοράλες (68’ Ντίαζ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (87’ Χουάνκαρ), Τσέριν (75’ Βιλένα), Πέρεθ, Μπερνάρ (60’ Τζούρισιτς), Παλάσιος, (87’ Μαντσίνι) Σπόραρ (60’ Ιωαννίδης), Αϊτόρ.