Βιγιαρεάλ: Νίκη με “χρυσό” γκολ στο φινάλε πριν τον Παναθηναϊκό

Η Βιγιαρεάλ δεν είχε καλή εικόνα κόντρα στην Αλμερία, ωστόσο το “χρυσό” γκολ του Σέρλοθ στο 94′, χάρισε τη νίκη (2-1) στο “κίτρινο” υποβρύχιο, το οποίο πλέον επικεντρώνεται στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό (21/09, 19:45) στο ΟΑΚΑ.

Στο ντεμπούτο του Πατσέτα, η Βιγιαρεάλ δεν βελτίωσε την εικόνα της, αλλά είχε διαφορετική ψυχολογία. Η Αλμερία είχε τις ευκαιρίες και κατάφερε να προηγηθεί με τον Ακιέμε στο 44′, παγώνοντας το “Ντε Λα Κεράμικα”.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ζεράρ Μορένο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, ωστόσο ο Γιόργκενσεν κράτησε σε διαδοχικές περιπτώσεις το 1-1.

Εν τέλει, η Αλμερία πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες, αφού η Βιγιαρεάλ βρήκε το “χρυσό” γκολ στο 94ο λεπτό, όταν ο Αλμπέρτο Μορένο σέντραρε, ο Σέρλοθ πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.